Załóż profil zaufany i załatwiaj sprawy urzędowe z domu

Pandemia wirusa Covid-19 wymusiła na wielu z nas ograniczenie wyjść z domu. Dostęp do wielu usług również może być utrudniony. Istnieje jednak prosty sposób na załatwienie sporej ilości spraw urzędowych przez Internet!

Jeśli jeszcze nie posiadasz profilu zaufanego, powinieneś ja najszybciej go założyć. Możesz zrobić to bezpośrednio na stronie ePUAP (choć wtedy konieczna będzie wizyta w punkcie potwierdzającym) lub poprzez stronę swojego banku. Założenie profilu zaufanego jest całkowicie bezpłatne, a niesie za sobą wiele korzyści.

Posiadanie takiego profilu pozwala załatwić mnóstwo spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, przez Internet. W ten sposób chociażby zameldujesz się w mieszkaniu, złożysz wniosek o nowy dowód osobisty, a nawet założysz działalność gospodarczą. W ten sposób unikniesz kolejek w urzędach, a w dobie koronawirusa również zbędnego ryzyka związanego z wizytami w miejscach publicznych. Profil zaufany przydaje się więc na co dzień, jednak to właśnie teraz władze szczególnie stawiają na jego popularyzację.

Olga

fot. Anrita1705 / Pixabay