Nowe przepisy dotyczące kwarantanny. Czy można wyjść na spacer?

We wtorek, 24 marca, rząd wprowadził zaostrzone zasady kwarantanny. Zgodnie z nimi są zabronione zgromadzenia większe niż dwuosobowe, nie można wyjść na plac zabaw ani gromadzić się w parkach, w lesie i na bulwarach.

Problemy z interpretacją rozporządzenia ministra zdrowia zgłasza jednak wiele zaniepokojonych osób. Wielu z nas ma wątpliwości, które widoczne są w mediach społecznościowych – pytań nie brakuje. Co to oznacza w praktyce?

Trudno znaleźć odpowiedzi nawet na rządowych stronach – przepisy dotyczące bulwarów i zgromadzeń są jasne, ale wątpliwości budzi m.in. spacer. Czy wyjście z psem jest rozpatrywane jako obowiązek, a we dwoje to już złamanie rozporządzenia? Warto wyjaśnić te kwestie, aby nie narazić się na mandat.

Wbrew pozorom znalezienie odpowiedzi na te pytania nie jest jednak proste. Na stronach administracji rządowej podawano różne informacje – że spacery są już zabronione, że zakaz dotyczy innych wyjść, np. wspólnego grillowania czy z dzieckiem na plac zabaw. Ostatecznie stanęło na tym, aby nie spacerować w grupach powyżej dwóch osób. Najlepiej unikać wychodzenia z domu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne – jak spacery z psem, wyjście do pracy lub do sklepu po pilne zakupy.

Lena

fot. Pixabay