Resort chce zmieniać prawo komornicze?

Nowe przepisy dla komorników? Kolejny raz rząd nosi się z zamiarem zmiany prawa dotyczącego działalności komorniczej – tym razem pod lupę chcą wziąć zasady dotyczące egzekucji długów. Szczegóły poniżej.

Egzekucje z nieruchomości – zasady

Ostatnia duża nowelizacja miała miejsce na początku 2019 roku. Według „Dziennika Gazety Prawnej” rząd planuje dodanie kilku nowych zasad – jak m.in. egzekucja z nieruchomości pod warunkiem, że dług jest dużą częścią jej wartości.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli dług jest mniejszy niż 5 proc. wartości na przykład domu czy mieszkania, nie będzie ono mogło zostać zlicytowane. W Warszawie i dużych miastach są to znaczne kwoty – około nawet 25 tys. złotych. W mniejszych są to jednak dużo niższe kwoty.

Uregulowanie sprzedaży długów

Kolejną zmianą ma być uregulowanie sprzedaży długów –  sprzedawanie tzw. „pakietów dłużników” byłoby niemożliwe. Zmianą ma być fakt, że firma pożyczkowa miałaby odzyskiwać pieniądze na własną rękę lub powinna zatrudnić firmę zewnętrzną. Co więcej, egzekucja powinna być zgodna z zasadami współżycia społecznego i rząd chce, aby było to skuteczniej egzekwowane.

Wpis powstał przy współpracy z komornikskora.pl

Ewelina