Wyższa akcyza i podatek od „małpek” – o ile wzrosną ceny alkoholu?

Wraz z nadejściem nowego roku, głośnym tematem stają się zwykle podwyżki podatków, a także wprowadzanie ich nowych rodzajów. Nie inaczej jest i tym razem, kiedy różnicę w wydatkach poczują m.in. konsumenci napojów alkoholowych, w tym kupujący wódkę sprzedawaną w małych pojemnościach do 300 ml (tzw. małpki).

Głosami 240 posłów (202 oddały głosy przeciw, a 4 wstrzymały się od głosu) Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który sprzeciwiał się nowelizacji ustawy o akcyzie. W związku z tym wzrosła ona o 10%. Co to oznacza w praktyce? Półlitrowa butelka wódki może być droższa o 1,4 zł, a paczka papierosów o 1 zł. 0,12 zł więcej zapłacimy natomiast za wino o pojemności 0,75l.

Różnicę w portfelach poczują w tym roku również konsumenci wódki sprzedawanej w małych pojemnościach. Każda małpka będzie kosztować co najmniej złotówkę więcej niż dotychczas. Wszystkie te podwyżki rząd argumentuje walką z uzależnieniem od alkoholu, jednak nie zostanie to połączone z żadną kampanią społeczną. Pojawiają się więc głosy, że jedynym celem podjętych działań jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Olga

fot. Free-Photos / Pixabay.com