Aktualne trendy na rynku nieruchomości

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele branż doznało znacznego osłabienia – jak m.in. turystyka, fryzjerstwo czy nieruchomości. W co warto inwestować, na co warto postawić? Poznaj aktualne trendy na rynku nieruchomości.

Światowy kryzys gospodarczy

Ostatnie miesiące przez koronawirusa doprowadziły do spowolnienia gospodarki i światowego kryzysu gospodarczego. Nic dziwnego, że wielu inwestorów zamroziło swoje środki, odnotowano znaczne spadki na giełdzie, a lokaty bankowe są wyjątkowo nisko oprocentowane. W co zatem bezpiecznie inwestować w trakcie kryzysu? Pandemia i jej skutki wpłynęły także na rynek nieruchomości, lecz mimo to pozostał on jednym z najbezpieczniejszym rynków inwestycyjnych w tych trudnych czasach.

Inwestowanie w nieruchomości nadal popularne

Inwestowanie w nieruchomości w dobie koronawirusa ma charakter selektywny. Jedne działy sporo zyskają, inne segmenty stracą. Prognozy rynku nieruchomości na nadchodzące miesiące wskazują pewne trendy.

Ogródki działkowe i tereny rekreacyjne

Na rynku nieruchomości największy wzrost popularności dotyczy działek rekreacyjnych i ogródków działkowych. Wiele zapytań o tej typ nieruchomości i telefony do biur są tego potwierdzeniem. Zainteresowanie jest prawie dwukrotnie większe niż rok temu. Sprawiło to, że odnotowano też znacznie wyższe ceny – koronawirus sprawił, że mamy większą potrzebę przebywania wśród zieleni, na świeżym powietrzu oraz posiadania własnej przestrzeni. Szacuje się, że to trend czasowy, co jednak nie zmienia faktu, że obecnie jest jednym z największych.

Większy popyt na nieruchomościami z ogrodem i większy metraż

Wzrosło też zainteresowanie nieruchomościami z ogrodem oraz o większym metrażu – powyżej 60 mkw. Do niedawna najlepiej sprzedawały się mieszkania o niewielkich metrażach, tzw. kompaktowe – kupującym zależało, aby zmieścić w nich jak najwięcej, nawet garderobę i pokoik dla dziecka. Przymusowa izolacja sprawiła, że potrzeba większej przestrzeni stała się dla wielu kupujących potrzebą pierwszego rzędu. Własny ogród to namiastka parku czy lasu, a większy metraż pozwala na pracę zdalną w bardziej komfortowych warunkach niż w małym mieszkaniu.

Wyjątkowo atrakcyjne są oferty z ogrodem, tarasem lub dużym balkonem albo loggią. Dodatkowa powierzchnia wpływa na cenę, ale też jest jedną z najważniejszych zalet. Można wtedy korzystać ze świeżego powietrza, będąc w domu. Teraz są jednym z kluczowych czynników determinujących wybór i decyzję kupujących. Do tej pory partery nie były najchętniej wybierane, teraz zdecydowanie budzą zainteresowanie.

Luksusowe apartamenty

Dobrze prezentuje się segment rynku Premium – tu wpływ pandemii wydaje się być nieduży. Luksusowe apartamenty i powierzchnie biurowe w świetnej lokalizacji sprzedają się bardzo dobrze – jest czas, by przejrzeć oferty i wyszukać bardzo atrakcyjną, a także zainwestować w bezpiecznie. Luksusowe nieruchomości są postrzegane jako dobry i pewny wybór do lokowania kapitału.

Lena.k

fot. PIRO4D / Pixabay