Dopłaty do prądu lekarstwem na podwyżki cen energii elektrycznej?

Zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki nowych podwyżek cen prądu z pewnością odciśnie piętno na budżecie wielu polskich gospodarstw domowych. By nieco złagodzić skutki podwyżek, przewidziano rekompensatę – jednak dopiero od przyszłego roku.

W roku 2020 za energię elektryczną Polacy zapłacą 11,6% więcej niż dotychczas. W skali roku daje to kwotę ok. 100 zł. Minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, zapowiedział jednak, że odbiorcy indywidualni z pierwszego progu podatkowego dostaną 100% rekompensaty za większe rachunki. Co ważne, w pierwszym progu podatkowym mieszczą się dochody większości Polaków – nie mogą bowiem przekroczyć 85 828 zł brutto.

Na razie brak jest bardziej szczegółowych danych o programie dopłat dla obywateli. Wiadomo jedynie, że wypłata rekompensat rozpocznie się w 2021 roku i na ten cel przygotowano kwotę 3 mld złotych. Programem nie zostaną objęci przedsiębiorcy ani samorządy. Innym rozwiązaniem, mogącym obniżyć koszty energii elektrycznej, jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, na którą można uzyskać dotację do 5000 zł w ramach programu „Mój Prąd”.

Olga

fot. ColiN00B / Pixabay.com