waluta

Waluty wirtualne – nie tylko Bitcoin

Zastanawiasz się, czym są waluty wirtualne? Najpopularniejszy jest Bitcoin, ale warto poznać też alternatywy. Konkurencja nie śpi – oto przegląd wybranych walut elektronicznych.

Waluta cyfrowa dopiero zdobywa popularność, ale warto wiedzieć, czym jest, a także, jakie wiążą się korzyści z jej posiadaniem. Obecnie nie są już tylko ciekawostką. Najbardziej znany jest Bitcoin, ale nie jest to jedyna kryptowaluta znana w wirtualnym świecie. Poznaj też inne, konkurencyjne waluty wirtualne – jak między innymi PPCoin, Freicoin, Litecoin czy VEN.

PPCoin

PPCoin to alternatywa powstała jako odpowiedź na problemy związane z Bitcoinami – z ich wydobywaniem, do których zwykły laptop nie jest już wystarczający. Każdy zainteresowany wie, że ich wartość spada, a przyrost jest coraz wolniejszy – stąd konkurencyjne rozwiązania typu PPCoin. Tu wykorzystano dużo lepszy i wydajniejszy algorytm wydobycia, nie ma też ataków, a kradzież monet jest niezwykle trudny.

Litecoin

Litecoin powstał w 2011 r. i obecnie przechodzi etap wzrostu. W sieci krąży około 17 000 000 „litecoinów” – zgodnie z założeniem liczba ta ma wzrosnąć do 84 000 000. Bitcoin to bańka spekulacyjna, są kłopoty z ich wydobywaniem, Bitcoin ma też problemy z włamaniami hakerów, algorytmem itd. Na wydajniejszym algorytmie oparto zatem Litecoin – transakcje są szybkie, a i samo wydobywanie „litecoinów” jest prostsze.

VEN

Ven to stabilniejsza kryptowaluta niż Bitcoin. Jej początki datuje się na 2007 rok, kiedy to pojawiła się na Facebooku przez spółkę Hub Culture. Pozwalała na zakup różnych usług lub dóbr wirtualnych. Co ciekawe, VEN jest powiązany z tradycyjnymi walutami, a jego wartość zależy od koszyka wielu walut i dóbr. Obecnie jest to pełnowartościowy środek płatniczy, który ma swój udział w międzynarodowych transakcjach.

Karolina

fot. MichaelWuensch / Pixabay.com