Rząd przyjął ustawę o bonie turystycznym – podpowiadamy, co warto wiedzieć. Przede wszystkim warto uważać na haczyki. Szczegóły poniżej.
Bon turystyczny będzie można zrealizować prawdopodobnie już w lipcu Kto otrzyma ten dodatek, jak można ubiegać się o to świadczenie, a następnie je wykorzystać? Pytań i wątpliwości jest wiele – poniżej kilka odpowiedzi.
Kto może skorzystać z bonu turystycznego?
Bon turystyczny będzie przysługiwał na każde dziecko i jest przeznaczony dla osób, które korzystają ze świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus, a także beneficjentów dodatków. Będą mogły skorzystać z niego także osoby pracujące za granicą i tam pobierające zasiłki na dzieci. Zgodnie z ustawą bon będzie jednorazowym świadczeniem.
Ile wynosi bon turystyczny?
Bonturystyczny najczęściej wyniesie 500 złotych na każde dziecko, ale kwota ta może być niższa lub wyższa. Warto dodać, że nie będzie ona pomniejszana o podatek. Dla dziecka niepełnosprawnego z kolei będzie to 1000 zł. W razie opieki naprzemiennej każdemu z rodziców przysługuje po 250 złotych.
Jak można otrzymać i aktywować bon?
Bon należy aktywować online, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uprawnieni do jego otrzymania będą musiały zalogować się do systemu ZUS i potwierdzić swoje dane. Warto dodać, że wymagane będzie posiadanie na przykład profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Następnie bon zostanie aktywowany, a jego numer przesłany na numer telefonu lub adres e-mail.
Gdzie można zrealizować bon turystyczny?
Bonu nie można wymienić na gotówkę – będzie mógł pokryć część wydatków za pobyt w hotelu lub innym ośrodku noclegowym w Polsce – ich lista zostanie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Można też wydać go imprezy turystyczne organizowane przez biura podróży. Możliwe będzie też rozłożenie go na kilka opłat.
Ewelina
fot. PhotoMIX-Company