Koronawirus wpłynie na polską branżę ubezpieczeń

Pandemia wpłynie na wszystkie działy gospodarki – sektor turystyczny, gastronomiczny, motoryzacyjny czy ubezpieczeniowy. Ryzyko gospodarcze rośnie, co prowadzi do zmian w branży – firmy rozszerzają swoje oferty o ubezpieczenia od koronawirusa, jest też większe zainteresowanie ubezpieczeniami od utraty dochodu. Szczegóły poniżej.

Epidemia a wszystkie branże i sektory gospodarki

Wpływ epidemii koronawirusa na polską gospodarkę z pewnością będzie ogromny, ale trudno przewidzieć, jak bardzo. Choroba Covid-19 wpłynie na wyniki polskiej gospodarki w 2020 roku i dotknie każdej branży – m.in. ubezpieczeń. Kryzys po pandemii jest faktem – jak pokazują sondaże, ponad połowa Polaków spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej przez koronawirusa.

Z pewnością epidemia osłabi domowe budżety i spadnie popularność polis nieobowiązkowych, dodatkowych – jak m.in. polisa autocasco, ubezpieczenia o charakterze inwestycyjno-oszczędnościowym czy ubezpieczenia mieszkania. Długookresowe i poważne kłopoty finansowych sprawią, że konsumenci będą rezygnować z wydatków, które nie są niezbędne.

Ubezpieczenia majątkowe OC

Jednym z najpopularniejszych rodzajów ubezpieczeń jest obowiązkowe OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Tego obowiązku ubezpieczeniowego nie można uniknąć, ale można spodziewać się, że będą one wykupywane w wersji podstawowej, jak najtańszej. Dobrym rozwiązaniem mogą też być raty.

Koronawirus a popularność konkretnych rodzajów ubezpieczeń

Ubezpieczenia na życie. Epidemia wpłynie też na zainteresowania konsumentów różnych branż – przewiduje się wzrost zainteresowania produktami bezpośrednio związanymi z epidemią, m.in. są to ubezpieczenia na życie. Ubezpieczenia na życie to ochrona od następstw zarażenia chorobami zakaźnymi – jak hospitalizacja oraz śmierć. Co ważne, można ubezpieczyć się także zdalnie, bez konieczności wizyty w biurze.

Ubezpieczenia medyczne. Wzrośnie też zainteresowanie ubezpieczeniami medycznymi. Warto dodać, że prywatna opieka medyczna nie oferuje leczenia w razie wysoce zakaźnych chorób, jak choroba wywoływana przez koronawirusa.

Ubezpieczenia od utraty dochodu/zysku. Rośnie ryzyko gospodarcze, przez co konsumenci interesują się też ubezpieczeniami od utraty dochodu lub zysku. Ten rodzaj ubezpieczenia dedykowany jest do małych i średnich przedsiębiorców, spółek oraz freelancerów.

Ubezpieczenia od koronawirusa

Na rynku pojawiły się pierwsze ubezpieczenia od koronawirusa, czyli polisy na wypadek zachorowania. Jak to wygląda? W razie zarażenia się koronawirusem i pobytu w szpitalu, można otrzymać od 100 do 300 złotych za każdy dzień hospitalizacji. Świadczenie wypłacane będzie przez najwyżej 2 tygodnie. W razie pogorszenia się stanu zdrowia i pobytu na OIOM-ie, dodatkowo wypłacona zostanie dodatkowa suma – od 2 do 6 tysięcy złotych. Konkretne kwoty zależą od rodzaju wybranego pakietu. Część z nich obejmuje też zagwarantowanie opieki nad osobą starszą, dzieckiem chorego czy zwierzęciem.

Karolina

fot. sisant / Pixabay.com