Frankowicze nie odpuszczają – złożyli pozew przeciw Skarbowi Państwa

Kredytobiorcy zawierający umowy o kredyty we frankach i euro zarzucają państwu niepodjęcie skutecznych działań w celu ograniczenia sprzedaży kredytów i pożyczek objętych ryzykiem walutowym. Grupa około 400 osób złożyła pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa do Sądu Okręgowego w Warszawie.

W komunikacie Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu czytamy m.in. „Celem pozwu grupowego jest przede wszystkim przesądzenie o tym, że za szkodę konsumentów, którzy zawarli umowy objęte ryzykiem walutowym odpowiedzialność, poza bankami, ponosi również Skarb Państwa”. Proces ma wyjaśnić okoliczności wprowadzenia na polski rynek ryzykownych produktów bankowych oraz ocenić działanie państwa w tej kwestii. Może również otworzyć członkom postępowania grupowego drogę do uzyskania odszkodowania w uproszczonym procesie.

Pozew trafił do sądu w środę 24 czerwca, dlatego na rozstrzygnięcie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na razie do pozwu przystąpiło około 400 osób, ale zgodnie z przepisami o postępowaniu grupowym, wciąż można do niego dołączyć.

Olga

fot. nattanan23 / Pixabay