Podatki i rosnące koszty pracy – przedsiębiorcom jest coraz trudniej

Prowadzenie biznesu w Polsce to prawdziwe wyzwanie, a obecnie staje się niemal mission impossible. Rosnące koszty pracy i wysokie podatki stanowią poważną barierę dla własnego biznesu – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Poważne bariery mocno utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej – wiele osób rezygnuje w takich planów, inni wolą zamknąć biznes i wybrać pracę na etat.

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Rosnące podatki i koszty pracy oraz dodatkowe finansowe obciążenia sprawiają, że własna działalność gospodarcza nie jest już dla wielu interesującą alternatywą. Zapytani przedsiębiorcy wskazali między innymi bariery kosztowne, systemowe i rynkowe – są to wysokie koszty pracy, wysokie i wciąż rosnące podatki, zmienne przepisy, uciążliwe kontrole, nieelastyczne prawo pracy, wydatki na zakup sprzętu oraz na przykład materiałów do produkcji. Dużym utrudnieniem jest także niepewność sytuacji gospodarczej w kraju.

Wśród innych minusów znalazła się też silna konkurencja i trudny dostęp do pracowników – zarówno tzw. siły roboczej, jak i wykwalifikowanej kadry – co wiąże się z emigracją do innych krajów, w których są wyższe zarobki – a także problemy z pozyskaniem klientów. Na liście jest też wzrost cen (za materiały, usługi i surowce w przemyśle), koszty zaopatrzenia, wzrost stawek za energię i transport.

Zmalały w związku z tym zarówno oczekiwania prowadzących własne biznesy, jak i nadzieje na godny zarobek. Wynikiem tej niepewnej sytuacji oraz licznych barier jest też mniej inwestycji – ryzyko jest ich zdaniem zbyt wysokie. Z powodu tak wielu poważnych utrudnień wiele osób decyduje się jednak na pracę na tzw. etacie, zamiast założyć własną działalność.

Karolina Kw.

fot. Free-Photos / Pixabay.com