Czy warto podczas pandemii inwestować w nieruchomość?

Pandemia koronawirusa wywołała kryzys i niepewność w wielu branżach. Do niedawna rynek nieruchomości był bardzo atrakcyjny dla inwestorów chcących gdzieś ulokować dodatkowy kapitał. Czy nadal warto nadal inwestować w ten sektor?

Wpływ pandemii na branżę nieruchomości

Z pewnością sektor nieruchomości nie będzie obojętny na wpływ pandemii, ale wiele zależy od tego, jak długo będą obowiązywać ograniczenia w kontaktach na linii klient-deweloper, czy firmy wprowadzą tryb pracy zdalnej jako opcję do wyboru itd. Już teraz większe zainteresowanie budzą mieszkania poza granicami dużych miast, domy, segmenty, a także mieszkania na parterze, z niewielkim ogrodem.

Pozostają też kwestie formalne. Co prawda pracownicy branży są przygotowani, ale nie da się ukryć, że kontakt osobisty (wspólne oglądanie mieszkań, spotkania) wpływa często na decyzję zainteresowanych zakupem. Osobistego umówienia się wymaga też wizyta w banku czy u notariusza – wiele osób woli tego uniknąć i odłożyć decyzję o zakupie na później.

Zakup mieszkania – decyzja jednak na później?

Niskie oprocentowanie lokal sprawiło, że więcej osób zaczęło rozważać inwestowanie w nieruchomości, np. mieszkania w dużych miastach – jak Warszawa czy Wrocław. W pierwszym kwartale tego roku spółki deweloperskie odnotowały bardzo dobre wyniki sprzedaży – w wielu przypadkach był to nawet wzrost. Jednak pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu i na tę branżę – stąd też spadek sprzedaży mieszkań. Ludzie niepewni jutra i walczący o swoje biznesy nie decydują się na tak poważne inwestycje.

Dodatkowo banki nie udzielają tak chętnie kredytów – chcą mieć względną pewność, że klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Zaostrzona polityka udzielania kredytów hipotecznych to m.in. większy wkład własny, co dla wielu potencjalnie zainteresowanych zakupem mieszkania par będzie jednak nie do zaakcentowania. Spadek liczby zapytań i sprzedanych mieszkań prawdopodobnie wynikiem trudności, z jakimi muszą się zmagać klienci.

Mieszkanie jako inwestycja

Inną grupą kupujących są jednak inwestorzy, którzy kupują wybraną nieruchomość za własne środki, a jeśli biorą kredyt, to bardzo mały. Dla nich obecna sytuacja jest korzystna, gdyż wybór mieszkań jest duży. Raczej nie można jednak liczyć na znaczne spadki cen mieszkań. Wysokie koszty realizacji oraz zainteresowanie inwestycjami na to nie pozwolą. Chwilowy spadek popytu nie powinien mimo wszystko stanowić dla branży problemem, a jedynie czasem spowolnienia.

Mieszkanie to nadal dobra inwestycja i lokata kapitału. Za najbardziej opłacalną formą inwestowania jest zakup złota, którego cena znacznie wzrosła, ale też mieszkanie kupowane na wynajem i fundusze. Nisko oprocentowane lokaty bankowe sprawiają, że nawet mimo pandemii rynek nieruchomości jest atrakcyjnym miejscem inwestowania zgromadzonego kapitału.

Firmy deweloperskie kontynuują realizację inwestycji na czas

Poza tym wciąż są realizowane kolejne inwestycje – większość firm deweloperskich kontynuuje działalność i dotrzymują terminów realizacji kolejnych projektów. Zakup mieszkania w dobrej lokalizacji, o kompaktowym metrażu na pewno będzie inwestycją z wysoką stopą zwrotu. Zainteresowanie jest duże, a ponadto inwestujący w mieszkanie wiedzą, że w tym przypadku korzystny jest też współczynnik zmienności stopy zwrotu. Zakup lokalu pod wynajem jest w niewielkim stopniu obarczony ryzykiem.

Kar.kw.

fot. 4506458 / Pixabay