urząd skarbowy

Coraz więcej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym

Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła dla wspólników spółek partnerskich, spółek cywilnych, spółek jawnych, komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych udogodnienie online. Jakie? Wyjaśniamy poniżej.

e-Urząd Skarbowy – co można załatwić online?

Nowoczesny kanał komunikacji między urzędem skarbowym a klientem, czyli e-Urząd Skarbowy, jest dostępny na podatki.gov.pl. Cały czas jest on budowany i poszerzany – ma się to odbywać etapami do września 2022 roku. W ten sposób szybko i bez problemu załatwisz wybrane sprawy podatkowe zdalnie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, banku lub na poczcie.

Podstawowe funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego to możliwość otrzymania informacji o statusie zwrotu podatku i złożenia zeznania PIT w ramach usługi Twój e-PIT. Można też przekazać różne pisma, zaktualizować dane czy otrzymać informacje o mandatach.

Dla przedsiębiorców z kolei jest dostępna aplikacja e-mikrofirma, która pozwoli na prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych czy przygotowanie plików JPK_VAT. Możliwe jest także zarejestrowanie się do systemu e-TOLL przeznaczonego do elektronicznego poboru opłat za płatne odcinki dróg.

Kolejne etapy to nowe funkcjonalności

Kolejne etapy rozbudowy e-US to nowe funkcjonalności dla użytkowników. Usługi i funkcjonalności, które będą dostępne w następnych etapach, to m.in. możliwość pobierania zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach, usługi dla notariuszy (przesyłanie aktów notarialnych do urzędów skarbowych online), wprowadzenie interaktywnych formularzy podatkowych, a także nowe opcje dla komorników sądowych. Szczegółowych informacji należy szukać na stronie US: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/.

Wartość budowy e-US to prawie 102 mln zł, w tym z budżetu państwa przeznacza się na ten cel 15,6 mln złotych, a dofinansowanie Unii Europejskiej wyniosło aż około 86 mln złotych. Projekt e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Polska Cyfrowa.

fot. Herm / Pixabay