emerytura

Co z tzw. 13. emeryturą? Jest nowy projekt rządu

To dobra wiadomość dla wszystkich emerytów. Rząd opublikował projekt, według którego co roku na przełomie marca i kwietnia mają być wypłacane tzw. trzynastki.

W wykazie prac legislacyjnych możemy przeczytać, że dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości najniższej emerytury wypłacane będzie wszystkim emerytom i rencistom corocznie na przełomie marca i kwietnia. W 2020 r. minimalna emerytura ma wynosić 1200zł brutto, a więc emeryci i renciści otrzymają dodatkowo ok. 930 zł na rękę.

Co natomiast z zapowiadanymi od dawna przez rząd czternastkami? Okazuje się, że wspomniany projekt przewiduje jedynie jednorazową wypłatę dodatkowego świadczenia w listopadzie 2021 r. Świadczenie to mają otrzymać ci emeryci i renciści, których wysokość renty lub emerytury przed dokonaniem potrąceń wynosi 2,7 tys. zł. Trzynastki i czternastki będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego (dawniej Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Będzie to spory wydatek z budżetu państwa. W samym 2020 r. na wypłatę tych świadczeń pójdzie kwota 11,7 mld.

Olga, f: Frantisek_Krejci / Pixabay