podatek

Rosnący popyt na pożyczki

Koszty życia w Polsce cały czas rosną. Ceny w sklepach idą w górę z miesiąca na miesiąc, a to poważne obciążenie finansowe dla wielu z nas. Coraz częściej pensja wystarczy na podstawowe wydatki – czynsz, rachunki i produkty. A co z wakacjami, remontem czy chęcią oszczędzania? Wtedy pomocne są pożyczki.

Polacy chętnie biorą pożyczki, gdyż rosnąca inflacja sprawia, że nie mamy na tzw. zachcianki. Coraz częściej starannie planujemy domowy budżet. Każdy dodatkowy wydatek – jak m.in. awaria samochodu czy choroba – może wywołać w nim poważny uszczerbek.

Galopująca inflacja, niespodziewane wydatki i rosnące koszty życia sprawiają, że decydujemy się na skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. Popyt na pożyczki jest spory. Poza tym spada nasza zdolność kredytowa, więc wybieramy alternatywne źródła finansowania. Firmy pożyczkowe mają mniej restrykcyjne wymagania niż banki.

Decydujesz się na pożyczkę? Sprawdź, na co zwracać uwagę

Sytuacja gospodarcza kreuje rosnący popyt na rynku pożyczkowym. Często staramy się finansować nagłe wydatki szybkimi pożyczkami. Nie podejmuj jednak tej decyzji impulsywnie i pod wpływem emocji – weź pod uwagę kilka kwestii. Ważne są między innymi:

  • Maksymalna i minimalna kwota pożyczki;
  • Koszty pożyczki – powinny być jak najniższe. Sprawdź w rankingu pożyczek, która firma oferuje pożyczki z najniższym RRSO lub oferuje akurat promocję;
  • Okres spłaty zobowiązania finansowego – na przykład 30, 60 lub 90 dni;
  • Czas wypłaty pieniędzy – często można otrzymać pieniądze jeszcze tego samego dnia, w ciągu zaledwie 15 minut od czasu zaakceptowania wniosku;
  • Minimalny wiek pożyczkobiorcy;
  • Regulamin, warunki. Warto zapoznać się ze wszystkimi zapisami dokładnie, a w szczególności zwrócić uwagę na to, jakie są ew. konsekwencje w przypadku opóźnienia się ze spłatą raty;
  • Opinie klientów. Bardzo ważną rzeczą są cudze opinie, bo są autentyczne. Jeśli dana firma pożyczkowa ma większość opinii negatywnych, lepiej wybierz ofertę innej.

fot. ccfb / Pixabay