energia

Ceny energii w Polsce – jest bardzo drogo na tle Europy!

Ceny energii w Polsce – jest bardzo drogo na tle Europy!

Ceny energii obowiązujące w Polsce są jednymi z najdroższych w porównaniu do innych państw europejskich, w tym również z krajami z nami sąsiadującymi. Podobnie jak wyniki badań Ministerstwa Rozwoju, również ostatnie prognozy i zapowiedzi wzrostu cen nie napawają optymizmem.

Ze wspomnianej analizy wynika, że ceny prądu w Polsce są zdecydowanie wyższe niż w innych państwach na terenie Europy. Jaka jest średnia cena energii elektrycznej w państwach sąsiadujących z Polską? Otóż w latach 2015-2019 stawki za zakup energii były w Polsce o 20 proc. wyższe niż w Czechach, 19 proc. wyższe niż w Niemczech, 16 proc. wyższe niż w Słowacji i 7 proc. wyższe niż w Rumunii. Dodano też, że różnice te wynikają z innych przyczyn – składają się na nie opłaty o charakterze regulacyjnym – opłata mocowa i jakościowa.

Wydatki na ogrzewanie to duża część budżetu gospodarstw domowych. Najmocniej odczuwają ten koszt emeryci i renciści. W wyniku wzrostu cen prądu podrożeją też inne usługi – m.in. przejazdy koleją. Bilety za podróż pociągiem pójdą ostro w górę. Dodajmy też, że z kolei rekompensaty wzrostu cen energii w 2020 r. będą skierowane dla odbiorców indywidualnych z I progu podatkowego.

Lena.k, f: blickpixel / Pixabay