mieszkanie

Masz dom lub mieszkanie? Podatki od 2022 roku w górę

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości idą wyraźnie w górę od 2022 roku. Radni wielu miast nie mieli oporów, by podnieść je do maksymalnego poziomu.

Podatek od nieruchomości jest jednym ze elementów kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Jak podaje GUS, po 11 miesiącach były one o 10,7 proc. wyższe niż przed rokiem, co wynika zapewne z rosnących cen ogrzewania i energii oraz wzrostu opłat za wywóz śmieci. Wyższy podatek od nieruchomości boleśnie odczują przede wszystkim właściciele domów.

Podatek od nieruchomości w 2022 roku

W 2022 roku zostaną podwyższone stawki podatku od nieruchomości. W związku z tym budynki mieszkalne mogą być opodatkowane stawką 0,89 zł za mkw., a grunty pod budynkami – 0,54 zł za mkw. Nie w każdym mieście stawki są takie same. Najwięcej zapłacą mieszkańcy Warszawy, a najmniej Zielonej Góry.

Podatek od nieruchomości – od czego zależy jego wysokość?

Budynki mieszkalne, jak wspomnieliśmy, mogą być opodatkowane stawką 0,89 zł za mkw., a grunty stawką 0,54 zł za mkw. Jednak na przykład w przypadku domu ze spadzistym dachem, podatku nie nalicza się od powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu, w których wysokość jest niższa niż 1,40 m. Problematyczne jest też obliczanie podatku od nieruchomości w budynkach wielorodzinnych, bo bierze się pod uwagę dodatkowo część wspólną, np. korytarz i klatkę schodową.

Masz miejsce garażowe? Też zapłacisz podatek

Podatek od nieruchomości należy uiścić również za miejsce garażowe. W 2022 roku maksymalna stawka to 8,68 zł za mkw. Aktualnie wynosi ona 8,37 zł za mkw. Jeżeli miejsce w garażu stanowi przynależność mieszkania, jest opodatkowane identyczną stawką jak mieszkanie (0,89 zł za mkw.).

Podatki rosną – sprawdź stawki w przykładowych miastach

Podatek od nieruchomości to jeden z tzw. podatków lokalnych, czyli jest źródłem dochodów gmin, nie zaś budżetu państwa. Sprawdziliśmy, jakie zdecydowali radni największych miast w Polsce. W 2022 roku najwięcej pod postacią podatku od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Szczecina i Bydgoszczy.

Najniższe stawki obowiązują z kolei w Katowicach, Olsztynie czy Białymstoku, gdyż radni zdecydowali zachować niskie stawki podatku dla mieszkań i domów lub gruntów. W 2022 roku najniższy podatek od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Zielonej Góry, gdzie stawka za mieszkanie czy dom jest prawie o połowę niższa od stawki maksymalnej.

fot. Life-Of-Pix / Pixabay