podatek od zrzutki

Podatek od zrzutki

Sejm uderza w zbiórki publiczne. Przyjęte przez niego zmiany w podatku od darowizn są niekorzystne dla licznych beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych. Poniżej szczegółowe informacje. 

Od 1 lipca 2023 roku obdarowani, którzy otrzymają darowizny od wielu obcych osób na kwotę ponad 54180 zł, będą musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn. Mowa o podatku, który obdarowany musi zapłacić od otrzymanej darowizny.

Obowiązek ten ma miejsce wtedy, gdy wartość darowizn od jednej osoby w okresie pięciu lat przekroczy limit ustalony w ustawie, zwany kwotą wolną. Wysokość limitu zależy od stopnia koligacji rodzinnych między darczyńcą a obdarowanym.

Kwoty te mają ulec zmianie – projekt ustawy w tej sprawie jest właśnie procedowany. Zgodnie z nowymi przepisami, limity zostaną podwyższone, ale będą dotyczyć nie tylko darowizn od każdego darczyńcy, ale też darowizn od kilku osób.

Podatek od zrzutki

Gdy ktoś organizuje prywatną zbiórkę – m.in. w Internecie, korzystając ze stworzonej w tym celu platformy internetowej – i uzbiera bardzo dużo pieniędzy, nie oznacza to, że będzie musiał od tego odprowadzić podatek. Rozliczenia wymagają wpłaty od osób, które przekazały kwoty ponad limit (obecnie 5 308 zł). Oznacza to, że ewentualny podatek jest należny od pojedynczej wpłaty na kwotę wyższą niż 5 308 zł.

fot. stevepb / Pixabay