Sprzedaż mieszkań spadła, a nowych inwestycji brakuje

Sprzedaż nowych mieszkań przez deweloperów spadła średnio o 45 proc. spadła w 2022 roku. Pod uwagę wzięto sześć największych polskich miast – Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Gdańsk oraz Poznań. Spadek sprzedaży wpłynął też na nowe inwestycje – było ich o ponad 30 proc. mniej niż w 2021 roku. Poniżej szczegóły.

Powyższe dane pochodzą z raportu Rednet Consulting. Zgodnie z nimi w sześciu największych polskich miastach w 2022 roku deweloperzy sprzedali 35 095 mieszkań. Jest to o 45,7 proc. mniej niż w roku ubiegłym. W każdym mieście spadek przekroczył aż 40 proc. Najbardziej sprzedaż spadła we Wrocławiu, poza tym aż 48-procentowy spadek dotyczy Warszawy.

Wszystkiemu winna wysoka inflacja

Jak wynika z raportu Rednet Consulting, spadek sprzedaży nowych mieszkań to wynik głównie inflacji CPI. Wyniosła ona w grudniu 16,6 proc. r/r, a także wciąż rosnących cen mieszkań, trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego, wysokość oprocentowania, a także rosnących stóp procentowych.

Rynek mieszkań w budowie i oddawanych do użytku

Przybywa jednak mieszkań, które są oddawane do użytku. W 2022 roku deweloperzy oddali do użytku o 0,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to tylko nieco gorszy wynik od rekordowego pod tym względem 2020 roku.

Nowych inwestycji jest jednak niewiele. Deweloperzy nie budują zbyt wiele ze względu na aktualną sytuację na rynku oraz możliwości finansowe Polaków. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, deweloperzy w 2022 roku realizowali budowę 115 285 lokali. To spadek o 30,7 proc. w skali roku i zarazem najgorszy wynik od 2017 roku. Sytuacja była lepsza nawet w czasach spowolnienia z powodu pandemii covid-19.

fot. ErikaWittlieb / Pixabay