Nowy Polski Ład i stawka zero

Nowe podatki wprowadzone z programem Nowy Polski Ład podniosą pensję dla kilkunastu milionów Polaków, ale dla wielu je obniżą. O co tu chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

Rząd zapowiada zmiany w ramach Nowego Ładu. Oznaczać może to 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla wszystkich i koniec z odliczaniem składki zdrowotnej od podatku. Wzrosnąć ma ponadto II próg podatkowy do 120 tys. zł. Wysokość kwoty wolnej od podatku w Polsce od lat budzi zastrzeżenia i liczne kontrowersje.

Jeśli zarabiasz mniej niż 6 tys. zł na umowie o pracę (o etat), możesz na tych zmianach zyskać. 6 tys. złotych to granica, by otrzymać środki według projektu rządu PiS. Od 20222 roku osoby zarabiające najmniej, mogą otrzymać nawet 140 zł więcej na rękę – to aż około 70 proc. pracowników.

Słabo zarabiający będą zatem lepiej zarabiać, zarabiający nieźle nie stracą i nie zyskają, ale osoby dobrze zarabiające – stracą. Zyskać może zatem aż 2/3 Polaków, którzy pracują na etacie. Wzrost wyniesie ok. 137 zł miesięcznie, czyli ok. 1650 zł rocznie – nie jest to mało dla osób mało zarabiających. Osób pracujących za minimalne wynagrodzenie jest w Polsce ok. 1,5 mln.

Ewelina

fot. stevepb / Pixabay