Zasiłek macierzyński zdecydowanie niższy. Powód? Koronawirus

Kobiety w ciąży, które niedawno zaczęły pobierać zasiłek macierzyński lub chorobowy albo mają taki plan, powinny dokładnie sprawdzić wysokość tego świadczenia. Może okazać się, że świadczenie to może być niższe o kilkaset lub kilka tysięcy złotych miesięcznie. Jak to możliwe i jaki jest tego oficjalny powód?

Niższe zasiłki a tarcza antykryzysowa

Jak podaje „Fakt”, niższe zasiłki macierzyńskie mogą być wynikiem koronawirusa, a dokładnie – tarczy antykryzysowej. W teorii miała ona nas chronić przed negatywnymi skutkami kryzysu – jednak przyszłe mamy mogą być mocno zaskoczone.

Mniejszy wymiar czasu pracy a wysokość zasiłku

Sprawa dotyczy tych kobiet, które z powodu koronawirusa pracowały w mniejszym wymiarze czasu pracy, na przykład 7 godzin dziennie. W takich przypadkach zmienia się sposób wyliczania zasiłku – podstawą do wyliczeń dla ZUS-u jest zmniejszony etat, a nie średnia pensja z poprzednich 12 miesięcy.

Warto mieć świadomość tej zmiany, gdyż dla wielu pań nie jest ona korzystna. Najbardziej odczuwalne jest to dla kobiet, które otrzymywały także premie czy inne elementy wynagrodzenia.

Ewelina

fot. StockSnap / Pixabay