Posiadłość we Włoszech

Zakup nieruchomości za granicą

Rośnie liczba Polaków, którzy inwestują w zakup nieruchomości za granicą – między innymi we Włoszech lub Chorwacji. Wakacyjne destynacje pozwolą wybrać się na urlop lub wynająć dom czy mieszkanie i zarobić na ich utrzymanie.

Polacy coraz chętniej kupują domy i mieszkania w krajach europejskich – co ciekawe, wybierają nieruchomości za granicą zwykle ze średniej i wysokiej półki cenowej. Wśród najpopularniejszych kierunków są ciepłe kraje południa Europy.

Kim są kupujący i ile to kosztuje?

Ile trzeba mieć na dom w Toskanii albo na chorwackim wybrzeżu? Zróżnicowanie cen jest ogromne i każdy może znaleźć inwestycję odpowiednią dla siebie i na swój budżet. Polacy najczęściej (aż 42 proc. kupujących) decydują się na zagraniczne nieruchomości w przedziale 250-500 tys. euro.

Kupujący to zarówno ludzie bogaci, dysponujący dużym kapitałem, jak i osoby mające znacznie niższe środki. Wiele osób wybiera to rozwiązanie, by mieć własne miejsce na wakacje, sposób na biznes, ale i inwestycję oszczędności, których nie warto trzymać ani na koncie, ani na lokacie w banku.

Nieruchomość w Chorwacji

Popularnym kierunkiem jest Chorwacja – to w tym kraju szuka domu najwięcej Polaków. Obecnie jest dobry moment, by dokonać zakupu nieruchomości, gdyż kraj właśnie przygotowuje się do przyjęcia waluty – euro. Może to oznaczać, że chorwacka kuna umocni się w porównaniu do zarówno euro, jak i do złotego, a to wpłynie na ceny wakacji, a także nieruchomości w Chorwacji.

Aż 34 proc. transakcji to domy w Chorwacji

Zwykle nieruchomości w Chorwacji kosztują od około 2 do 5 tys. euro za m2. Polacy najchętniej decydują się na domy ze średniej i wysokiej półki cenowej, czyli za od 200 do 500 tys. euro. Warto zwrócić uwagę też na kwestię podatku od nieruchomości – zwykle znaczenie ma przeznaczenie nieruchomości (miejsce zamieszkania czy dom na wakacje). Nieruchomości w Chorwacji stanowią aż 34 proc. wszystkich inwestycji w domy i mieszkania za granicą dokonywanych przez Polaków. 

Nieruchomość we Włoszech

Wśród popularnych krajów są też Włochy – głównie poszukujemy domów w Toskanii. Ten słoneczny region od wielu lat cieszy się ogromną popularnością – można tu znaleźć posiadłość, dom czy mieszkanie niemal w każdym przedziale cenowym. Wiele z nich wymaga co prawda remontu, ale może okazać się dobrą, opłacalną inwestycją. Wśród innych regionów popularnością cieszy się też Umbria. Może to być mieszkanie w kamienicy, dom z basenem czy willa i posiadłość z własną winnicą. Wśród włoskich wysp popularność zyskała z kolei Sycylia.

Gdzie jeszcze kupujemy nieruchomości?

Włochy i Chorwacja zajmują wysokie miejsca, ale duże zainteresowanie budzą też inne kraje – między innymi Austria i Hiszpania. Niższe pozycje zajęły np. Bułgaria, Słowacja, Szwajcaria, Dominikana, Mauritius, a nawet Dubaj.

Dane dotyczące popytu i sprzedaży nieruchomości zagranicznych udostępniła „Gazeta Wyborcza”. 

Źródło: https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27168844,nieruchomosci-ile-za-dom-w-chorwacji-lub-wloszech-polacy-wybieraja.html

fot. DagnyWalter / Pixabay