Finanse

Inflacja nieustannie rośnie

Taka inflacja nie przyniesie nam nic dobrego, ale zyskuje na niej… budżet państwa. Oznacza to tanie obligacje, bo objęte bardzo niskim oprocentowaniem. Właśnie dlatego, mimo że powinno być odwrotnie, sytuacja budżetu jest znacznie lepsza niż w innych krajach.

Możemy mieć 6-procentową inflację, a to oznacza, że stąpamy po wyjątkowo cienkiej linie, bo w ten sposób traci społeczeństwo – jest to przecież nic innego jak ukryty podatek – zauważa Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, a dawniej dyrektor analiz w Ministerstwie Finansów. Poniżej szczegóły.

Polski Ład i kolejne obciążenia dla przedsiębiorców to przerzucanie wyższych podatków na klientów i usługobiorców. Poważny wzrost podatków ma swoje odzwierciedlenie w inflacji, a już teraz mamy z nią ogromny kłopot – i właśnie to wyróżnia nas, negatywnie, na tle innych państw. W dodatku są też inne czynniki, które sprawią, że inflacja jeszcze pójdzie w górę.

Większość Polaków odłożyła na później zakupy i inwestycje – do czasu po pandemii. Podczas zamknięcia gospodarki staraliśmy się oszczędzać. Firmy też starały się nie inwestować, ale to tylko odroczony popyt – za chwilę będzie to kolejny powód pchający inflację do góry. Będzie też zastrzyk funduszy unijnych oraz dodatkowe środki z Krajowego Planu Odbudowy. Również propozycje podatkowe zawarte w ogłoszonym Polskim Ładzie nie są korzystne dla wielu Polaków – to celowanie w klasę średnią. To finansowanie obietnic społecznych rządu najbogatszymi podatnikami.

Kolejny temat to tzw. spirala płacowa i cenowa. Dynamika wynagrodzeń w przedsiębiorstwach była niemal dwucyfrowa, równa prawie 10 procent. Może to sprawić, że pracownicy będą oczekiwali coraz wyższych płac. Czynniki te wskazują dość jasno, że inflacja będzie jeszcze wyższa, również w roku następnym. Ignorowanie tego faktu przez bank centralny i władze monetarne jest bardzo nieodpowiedzialne i zasługuje na porównanie ze stąpaniem po cienkim lodzie lub po cienkiej linie.

Źródło: https://www.wnp.pl/finanse/mozemy-miec-6-procentowa-inflacje-to-chodzenie-po-cienkiej-linie,472911.html

fot. stevepb / Pixabay