Nie pomogła nawet rekordowa waloryzacja. GUS pokazał, że emerytury z ZUS realnie straciły na wartości w 2022 roku. Jest to pierwszy taki przypadek od 23 lat, czyli pierwszy taki przypadek w tym stuleciu. Sytuacja wygląda bardzo źle, a najgorzej jest w przypadku rolniczych emerytur.
Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i rent
Jak pamiętamy, w 2022 roku rząd ustalił rekordowo wysoką waloryzację rent i emerytur – sięgnęła ona aż 7 procent. Na początku 2022 roku rząd ogłosił, że waloryzacja emerytur i rent w marcu w 2022 roku wyniesie rekordowe 7 proc. Rząd chwalił się, jak bardzo dba o seniorów i potrzebujących.
Obecnie jednak ten wskaźnik nie wygląda tak imponująco, jak mogłoby się wydawać. W marcu 2023 roku świadczenia mają wzrosnąć o niemal 14 procent. Wszystko wygląda dobrze na papierze. To jednak za mało. Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, wartość średnich emerytur w całym 2022 r. spadła w porównaniu z poprzednim rokiem o 4,7 proc.
Realna wartość emerytur znacznie spadła
Podwyżki jednak nie pomogły, bo realna wartość emerytur spadła w poprzednim roku o 4,7 proc. w porównaniu do 2021 roku – jak wykazał Główny Urząd Statystyczny. Taka sytuacja nastąpiła pierwszy raz od 2000 r. Do tej pory nie wydarzyło się tak, by inflacja wyprzedziła waloryzację emerytur i rent. Pomocą są jedynie 13. i 14. emerytury, które po raz kolejny wypłacił ZUS w 2022 roku.
Jeszcze gorsza sytuacja w KRUS
Z kolei emerytury rolników tracą na wartości po raz kolejny. Z danych GUS wynika, że sytuacja w KRUS jest jeszcze gorsza. Emerytury rolników tracą na wartości realnie już drugi rok z rzędu. Zapewne stąd pomysł, by jesienią dokonać reformy w tej kwestii. Zgodnie z projektem świadczenia w KRUS mają być waloryzowane na tej samej zasadzie co świadczenia z ZUS. Rolnicy z firmą lub dużym gospodarstwem otrzymają środki dodatkowe, ale mniejsze niż pierwotnie rząd informował. Różnice mogą przekraczać nawet tysiąc złotych w wypłatach miesięcznych.
Wysoka inflacja a emerytury
Powodem jest wysoka inflacja, która w 2022 roku była rekordowo wysoka i przez wiele miesięcy utrzymywała się na dwucyfrowym poziomie. Realny spadek emerytur z ZUS był widoczny jeszcze pod koniec 2021 roku. Co prawda pierwsze trzy kwartały były stosunkowo dobre, a świadczenia średniorocznie wzrosły.
fot. sabinevanerp / Pixabay