urząd-skarbowy

Urząd Skarbowy zyska na tarczy antykryzysowej?

Zwolnienie z ZUS na trzy miesiące to pomoc dla mikroprzedsiębiorstw. Oznacza ono jednak wyższy podatek – czy Urząd Skarbowy zyska na tarczy antykryzysowej? Szczegóły poniżej.

Firmy, które skorzystają ze zwolnienia ze składek na ZUS będę zobowiązane odprowadzić wyższy podatek – wynika z tego, że na tarczy antykryzysowej skorzysta Urząd Skarbowy. Przedsiębiorcy mieli zyskać równowartość składek na ZUS. Jak to wygląda jednak w praktyce?

Obrazujący tę sytuację przykład zamieścił „Dziennik Gazeta Prawna”. Jeśli firma uzyskująca dochody skorzysta ze zwolnienia z ZUS, jej zysk zmniejszy się – z kwoty 1431,48 zł miesięcznie należy odjąć 515 zł, gdyż tyle zabierze Skarbówka. Warto o tym pamiętać, decydując się na skorzystanie z rozwiązania proponowanego przez rząd. PIT-u nie zapłacą jedynie ci przedsiębiorcy, którzy nie uzyskają żadnych dochodów, gdyż wtedy nie ma od czego odprowadzić zaliczki.

Dodatkowo warto mieć na uwadze, że można też obniżyć kwotę podatku dzięki odliczeniu składek ZUS. Na czym to polega? Podczas odprowadzania zaliczki na PIT od dochodów firmy  można wziąć pod uwagę składki odprowadzone m.in. na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, wypadkowe itd.

Ewelina