Urlopy rodzicielskie – będą zmiany?

Szykują się ważne zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zaprezentowany przez Bronisława Komorowskiego to bardziej elastyczny model korzystania z wolnego. Szczegóły poniżej.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że planuje wkrótce zaprezentować projekt noweli Kodeksu pracy, w którym przygotował bardziej elastyczny system korzystania z urlopów rodzicielskich. Zmiany zapowiada dodatkowo sejm i resort pracy.

Planowane zmiany są korzystne dla rodzin oraz dla pracujących rodziców i najmłodszych. Efektem ma być ułatwienie życia ludzi pracujących i wychowujących dzieci, jednak bez szkody dla przedsiębiorstw.

Być może wejdzie w życie między innymi zmiana pozwalająca łączyć urlop rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu aż do 64 tygodni. W tej sytuacji pracodawca musiałby zgodzić się na propozycję pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy – jeśli organizacja i rodzaj pracy na to pozwalają. Projekt zakłada też brak dyskryminacji w pracy ze względu na obowiązki względem dziecka, co zwykle odczuwają kobiety.

MPiPS zapowiada uproszczenie procedur, sejm z kolei pracuje nad projektem, który pozwoli na korzystanie z urlopów ubezpieczonym ojcom w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub sytuacji, w której ona nie może sprawować opieki.

Lena.k

fot. timkraaijvanger / Pixabay