Młodzi ludzie często łączą naukę z pracą. To znany model w Europie, ale jednak do czołówki dużo nam brakuje. Jedynie 12 proc. polskich studentów i uczniów studiuje i pracuje równocześnie.
Czy młodzi Polacy uczą się i pracują równocześnie?
Najwięcej młodych osób łączy pracę i naukę w Holandii. W Polsce również jest to popularny model, ale nie aż tak jak w wielu innych krajach europejskich. Dane na ten temat opublikował „Tygodnik Gospodarczy Polski Instytut Ekonomiczny”. Badania obrazują procentowy udział uczniów i studentów w wieku 15-29 lat łączących naukę z pracą. W Polsce jest to 12 proc. Dodajmy, że europejska średnia jest dużo wyższa – wynosi 23 proc.
Najwięcej młodych osób pracuje i uczy się w Holandii (70 proc.) oraz Danii (49 proc.). Trzecie miejsce zajęli młodzi Niemcy z wynikiem 42 proc. Wśród krajów, w których najmniej młodych ludzi łączy pracę z nauką, jest Rumunia (2 proc.), Słowacja (4 proc.) oraz Bułgaria i Węgry (po 5 proc.). Polska z kolei jest w środku rankingu.
Studenci pracują chętniej niż uczniowie
Trzeba też zwrócić uwagę, że ranking ten dotyczy uczniów i studentów łącznie. W Polsce na pewno wynik byłby wyższy, gdyby uwzględnić jedynie studentów. W 2021 roku liczba studentów na studiach licencjackich i inżynierskich, którzy także pracują, wynosiła około 27 proc. Z kolei studentów studiów magisterskich pracujących było 39 proc.
Warto wcześnie zacząć pracę
Wiele osób uważa, że praca rozprasza i zajmuje czas, który należałoby poświęcić na naukę. Jednak podjęcie pracy na wczesnym etapie życia pomaga zyskać wiele umiejętności i kompetencji miękkich. To umiejętności, które nie są mierzalne. Twardych z kolei można nauczyć się, w zależności od wybranego kierunku, na studiach.
Mnogość obowiązków sprawia, że wiemy, czym jest tzw. dobra organizacja czasu czy umiejętność rozwiązywania problemów. Uczymy się też, jak zadbać o swoje, jak zyskać podwyżkę albo awans, umiemy też współpracować w grupie i zdobywamy umiejętności interpersonalne.
fot. boy2017 / Pixabay