relaks

Zaraz weekend! Jak odpoczywamy po pracy?

Polacy żyją od weekendu do weekendu. Wiele osób czuje wypalenie zawodowe, dlatego tak ważne jest zadbanie o balans, dobry odpoczynek i sen. Jak odpoczywać skutecznie?

Większość pracowników doświadcza wypalenia zawodowego – to dane z raportu Instytutu Gallupa pt. Employee Burnout: Causes and Cures. Dbanie o balans między życiem zawodowym i osobistym oraz swoje samopoczucie i dobrostan jest kluczowe. Jak można efektywnie odpocząć? Pracuj.pl przeprowadziło badanie „Praca w czasach zmian” na grupie 2110 Polaków. Sprawdźmy wyniki.

Czy firmy doceniają i dbają o swoich pracowników?

Nie wszystkie. Aż 1/3 Polaków czuje przeładowanie obowiązkami zawodowymi – jak wynika z badania Pracuj.pl. Wiele firm oferuje różne benefity i udogodnienia w biurach – jak m.in. pokoje relaksacyjne, stoły do ping-ponga, piłkarzyki, konsole. Czasami można też skorzystać z masażu, wybrać się na saunę czy do klubu fitness. Mimo to tylko 35 proc. pracowników ankietowanych uważa, że pracodawca dba o ich równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym czy osobistym. Zaledwie 25 proc. sądzi, że ich pracodawca dba o to, by nie byli przepracowani.

„Work-life balance” a potrzeby pracowników

Obecnie jest coraz mocniejszy nacisk na tzw. “work-life balance” oraz „work-life integration”. Pierwszy trend to równowaga między życiem prywatnym a pracą, a drugi to życie zawodowe dobrze zintegrowane z prywatnym. Głównie to pracownicy młodszych pokoleń podkreślają, że jest to dla nich bardzo ważne. Szukają oni takich możliwości i ścieżki kariery, która będzie współgrać z ich stylem życia, pozwoli im realizować ich pasje i rozwijać się także poza pracą. Szukają ścieżek rozwoju, które okażą się częścią ich życia.

Obowiązek i stres a satysfakcja z pracy

63 proc. ankietowanych przyznało, że lubi swoją pracę. Jednak przedstawiciele młodszych pokoleń rzadziej deklarują zadowolenie ze swojego zajęcia i warunków zatrudnienia. Tylko 56 proc. osób w wieku 18-24 lat oraz 59 proc. w wieku 25-34 lat przyznało, że czuje satysfakcję z obecnej pracy.

Aż ponad 1/3 pracowników ma poczucie przeładowania codziennymi obowiązkami. Aż 4 osoby na 10 z młodszych pokoleń czuje w sobie niechęć do obecnego miejsca pracy. Deklarują zmęczenie i stres. Przemęczenie rodzi z kolei frustrację. Odczuwa je często aż 36% badanych przez Pracuj.pl. Głównie mówią o tym kobiety, bo stanowią aż 41%.

Pieniądze są ważne, ale co poza tym?

Wiele osób nie może doczekać się, aż wyjdą z pracy. Jednak co dalej? Każdy z nas poszukuje skutecznych sposobów na odpoczynek. Z badań Pracuj.pl wynika, że aż 1/3 Polaków odczuwa silną potrzebę odcięcia się od zadań zawodowych. Ważny jest efektywny odpoczynek oraz umiejętność zachowania balansu między pracą oraz czasem po pracy.

Relaks po pracy – jak odpoczywamy?

Niezbędna jest zdolność regeneracji i odpoczynku, by pracować efektywnie i dobrze. Po wyjściu z biura czy po zakończeniu pracy Polacy lubią oglądać seriale lub filmy, spędzać czas z rodziną, słuchać radia oraz muzyki. Panie chętnie odpoczywają w zaciszu domowym. 2/3 ankietowanych wybiera czytanie książek. Duży odsetek badanych odpoczywa w gronie przyjaciół,  korzysta z mediów społecznościowych, część stawia na relaks na świeżym powietrzu oraz na sport.

Źródło: Pracuj.pl

fot. rhythmuswege / Pixabay