zwrot na paliwo

Nawet 300 zł miesięcznie „na paliwo”

Pracownik dojeżdżający do pracy swoim autem lub innym rodzajem transportu może odliczyć do 300 zł miesięcznie na paliwo od podstawy PIT, czyli zapłaci niższy podatek dochodowy. Jakie warunki trzeba spełnić i kto może skorzystać z tej ulgi? Szczegóły poniżej.

Pracownik ma prawo odliczyć wydatki związane z dojazdem do pracy swoim samochodem, pociągiem lub komunikacją miejską od swoich przychodów. Dopłatę można uzyskać zatem m.in. na benzynę, olej napędowy do diesla czy bilety transportu miejskiego. Maksymalnie można odliczyć 300 zł miesięcznie, co da rocznie około 3,6 tys. zł.

Kto może skorzystać ze zwrotu „na paliwo”?

Pracownik nie musi prowadzić dokładnej dokumentacji, ile miesięcznie wydaje na dojazdy do pracy, jeśli korzysta z możliwości pomniejszenia o 250 zł lub 300 zł miesięcznie. Jednak by skorzystać z odliczenia, musi spełnić następujące warunki:

  • musi być zatrudniony na umowę o pracę,
  • nie może pobierać dodatku za rozłąkę,
  • musi złożyć odpowiednie oświadczenie o stosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Osoba zatrudniona mająca co najmniej dwa stosunki pracy jednocześnie, może skorzystać z wyższej rocznej sumy odliczenia. Dodajmy, że dla pracowników miejscowych kwota ta wynosi 4500 zł, a w przypadku osób dojeżdżających z innego miasta jest to 5400 zł.

fot. andreas160578 / Pixabay