oszczędności

Polacy nie mają oszczędności?

Aż 43 proc. Polaków nie posiada oszczędności. Co więcej, połowa z tych, którzy je mają, nie inwestuje. Jesteśmy nastawieni na konsumpcję, co jest bardzo złą postawą w dobie tak wysokiej inflacji. Polakom brakuje nie tylko świadomości, jak ważne jest oszczędzanie. Nie posiadają też wiedzy o sposobach aktywnego inwestowania w zależności od ich możliwości.

Sprawdziliśmy dane w raporcie „Assay Index 2022” z 21 listopada 2022 roku. Autorzy przyjrzeli się oszczędnościom i inwestycjom Polaków. 57% Polaków ma jakiekolwiek oszczędności. Ich średnia wartość to 35 809 zł, czyli o 20% więcej niż rok temu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wysokość inflacji – wtedy poziom oszczędności w zasadzie nie zmienił się.

Okazuje się, że 28 proc. ankietowanych ocenia swoją sytuację finansową negatywnie, a co drugi Polak uważa, że będzie ona jeszcze gorsza. Niestety, wciąż wielu Polaków w ogóle nie inwestuje środków. Co czwarty Polak wolne środki przeznacza na konsumpcję.

Inwestujemy, ale zachowawczo

Jedynie co drugi Polak mający oszczędności trzyma je w banku na koncie (26 proc.), na lokacie terminowej (30 proc.) lub na koncie oszczędnościowym (39 proc.). Jest to działanie zachowawcze – nie gwarantuje to zysku, a jedynie minimalizuje straty. Polacy wolą mieć około 3-5% na rachunku, niż nie mieć nic.

Inwestowanie na giełdzie, posiadanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych czy zakupy obligacji skarbowych to rzadkość. Na takie rozwiązania decyduje się mało osób, jedynie drobna część Polaków mających oszczędności.

Wyciągamy wnioski po stracie

By inwestować, trzeba mieć dużą wiedzę ekonomiczno-finansową. Wiele osób uważa, że inwestowanie jest dla ryzykantów, a 37% twierdzi, że do inwestycji potrzebne są duże pieniądze. Zakupy na giełdzie czy inwestycje w fundusze – z pomocą doradcy – traktowane są przeważnie jako fanaberia. Błędem jest jednak myślenie, że są one przeznaczone dla wąskiego grona elitarnych inwestorów.

Trzeba też dodać, że odsetek osób bez doświadczenia w inwestowaniu i niemających oszczędności zmalał z 61% do 56% w porównaniu do 2021 roku. Zwykle doświadczenia inwestycyjnego nie mają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub średnim, zarabiający 1-2 tys. zł miesięcznie.

fot. _Alicja_ / Pixabay