spłata kredytu

Zamożni klienci wiedzą, jak zaoszczędzić na ratach, dzięki wakacjom kredytowym

Wakacje kredytowe to program dedykowany osobom, które spłacają hipotekę w złotych. Brak związanych z nim kosztów oznacza, że skorzystają z niego także osoby, które nie mają kłopotu ze spłatą rat. Jeśli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na nadpłatę kapitału, może to być parę tysięcy złotych w skali roku.

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Wakacje kredytowe to jeden z pomysłów rządu dla osób spłacających hipoteki. Kredytobiorcy będą mogli wstrzymać się ze spłatą czterech kapitałowo-odsetkowych rat w tym roku oraz czterech w kolejnym. Zaoszczędzona kwota nie będzie umorzona ani bank nie spłaci zobowiązań za kredytobiorcę. Raty zostaną tylko zawieszone i doliczone do okresu kredytowania, ale bez dodatkowych odsetek. W praktyce kredytobiorca będzie spłacał kredyt dłużej o 8 miesięcy niż wg harmonogramu.

Każdy może skorzystać z przerwy w spłacie rat

By skorzystać z wakacji kredytowych zapowiedzianych przez rząd, nie trzeba mieć problemów ze spłatą. Nie padły żadne informacje na temat ew. ograniczeń w zakresie dochodów czy wysokości kredytu. Każdy może skorzystać z tego programu. Osoby, które mają duże kredyty, mogą wypracowaną w ten sposób nadwyżkę wykorzystać jako nadpłatę kapitału. Część kredytobiorców będzie mogła zaoszczędzić w kolejnych latach nawet 1-4 tys. złotych w skali roku.

Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą i prowadzi konsultacje nad projektem ustawy. Ostateczny jej kształt będzie znany po jej uchwaleniu.

fot. Tumisu / Pixabay