Na tę decyzję wielu przedsiębiorców długo czekało. Jak orzekł Trybunał Unii Europejskiej, wymóg uzyskania pozwolenia na krótkoterminowy i wielokrotny wynajem lokalu nie narusza prawa unijnego.
Wielka i nagła popularność mieszkań wynajmowanych na doby oraz platformy Airbnb wywołała fale kontrowersji. Przyjeżdżający do miasta chętnie korzystają z takiej formy noclegu, ale nie każdy jest z niej zadowolony. Głos zabrał wreszcie Trybunał Unii Europejskiej w Luksemburgu. Wydając wspomniane orzeczenie, poparł wymogi wprowadzane przez miasta uznawane za atrakcyjne turystycznie. W ten sposób UE chce powstrzymać kryzys, jak dotknął rynek wynajmu długoterminowego.
Paryż ogranicza wynajem krótkoterminowy do 120 dni w roku. Francuski kodeks budownictwa i mieszkalnictwa mówi, że jeśli przebywający w mieszkaniu nie dokonują w nim zameldowania, dochodzi do zmiany sposobu użytkowania nieruchomości – konieczność uzyskania zezwolenia obowiązuje w trzech departamentów sąsiadujących ze stolicą oraz w gminach liczących ponad 200 tys. mieszkańców.
Sprawa odnosiła się do właścicieli dwóch mieszkań w Paryżu, które są przeznaczone na wynajem na platformie Airbnb. Kawalerki były wielokrotnie wynajmowane turystom i innym klientom, np. biznesowym. Trybunał ustalił jednak grzywnę oraz wydał nakaz przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania nieruchomości.
Ewelina
fot. keresi72 / Pixabay