Ceny mieszkań 2020 – czy czekać na spadek cen?

Decyzja o zakupie mieszkania nigdy nie jest łatwa do podjęcia – to ogromny wydatek niezależnie od tego, czy kupujemy za gotówkę, czy na kredyt. Poza tym wysokie ceny mieszkań, kryzys gospodarczy i niepewna sytuacja sprawiają, że mamy coraz więcej wątpliwości.

Drogie mieszkania w Warszawie

Wysokie ceny mieszkań w Warszawie nie ułatwiają podjęcia decyzji o zakupie własnego lokum. Wiele osób zastanawia się, czy kupować teraz, czy warto poczekać na obniżki cen nieruchomości. Zawrotne stawki spowodowane m.in. niepewną sytuacją przez koronawirusa zniechęcają, ale niedługo mieszkania mogą zacząć interesować inwestorów, co nie wróży spadków cen.

Co ciekawe, znacznie podrożały też mieszkania z rynku wtórnego. Rośnie też różnica między ceną mieszkania od dewelopera a jej rzeczywistym kosztem zakupu. Pandemia jedynie umocni to zjawisko.

Ceny mieszkań a pandemia koronawirusa

Deweloperzy stoją przed nowymi wyzwaniami wywołanymi przez COVID-19. Nie jest to tylko sprzedaż nieruchomości, ale i trudności z realizacją kolejnej budowy. Trudno jest sfinalizować formalności do rozpoczęcia kolejnej inwestycji. Wpłynie to na liczbę nowo oddanych mieszkań – ten przestój prawdopodobnie przyniesie konsekwencje w przyszłych latach.

Deweloperzy przekonują, że ceny mieszkań w najgorszym przypadku nie zmienią się przez jakiś krótki czas. Mogą też wstrzymać się ze sprzedażą, aby ten trudny okres przeczekać. Sprzedaż prawdopodobnie mocno spadnie, ale wiele firm poprawiło swoją ofertę i prezentacje czy wizualizacje, standardem jest też kontakt z kupującymi przez Internet.

Ostatecznie, wpływ epidemii COVID-19 na gospodarkę będzie decydujący – również dla branży nieruchomości, mimo że deweloperzy starają się przekonywać, że to branża odporna na problemy wywołane przez koronawirusa.

Ewelina

fot. HobokenHome7 / Pixabay