Koniec OFE dopiero w 2021

Likwidacja Otwartych Funduszy emerytalnych staje się faktem, jednak nie nastąpi to tak szybko, jak zapowiadano. Oszczędności zgromadzone na kontach członków Funduszy trafią na ich indywidualne konta emerytalne nie w połowie tego roku, ale dopiero w roku nadchodzącym.

Przez niemal 20 lat funkcjonowania OFE jego członkami stało się prawie 16 mln Polaków, którzy zgromadzili na swoich kontach w sumie 162 mld zł. Nie zabrakło jednak kontrowersji i afer związanych z Funduszami, które mocno nadszarpnęły zaufanie do rządowych programów długoterminowego oszczędzania. Sejm uchwalił więc ustawę o likwidacji OFE, a oszczędności członków miały zostać przekazane na ich prywatne konta emerytalne w połowie 2020 roku.

Ustawa jednak po poprawkach senatu wróciła do Sejmu i… na razie tam utknęła. Zaktualizowane terminy pojawią się dopiero po zajęciu się dokumentem przez niższą izbę parlamentu. Minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził jedynie, że obecnie „trwają analizy”, a reforma przesunie się najpewniej na przyszły rok. Konkretnej daty jednak nie podał. 

Olga

fot. Chronomarchie / Pixabay