waloryzacja emerytur

Waloryzacja emerytur w 2024 roku. Rządowa prognoza

Rząd przekazał prognozy waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku. Szacuje, że waloryzacja w przyszłym roku wyniesie 10,19 proc. W latach następnych podwyżki mają być niższe, w granicach 4-5 proc. Poniżej szczegółowe informacje. Zobacz rządowe prognozy waloryzacji emerytur na najbliższe lata.

Waloryzacja świadczeń emerytalnych odbywa się każdego roku. W teorii ma ona rekompensować spadek wartości świadczeń z powodu wysokiej inflacji. Tegoroczna waloryzacja była wysoka (14,8 proc.), kolejna prognozowana też nie należy do niskich. Jednak bardzo wysoka inflacja spowodowała, że realnie traciły one na wartości. Jak sytuacja będzie wyglądać w przyszłym roku? Sprawdziliśmy, o ile wzrosłyby przykładowe świadczenia, jeśli prognoza się spełni.

Prognozowane wskaźniki waloryzacji emerytur i rent

Zostały przedstawione w jednym z rządowych projektów ustaw, który trafił już do sejmu. Z jego oceny skutków regulacji wynika, że waloryzacja wyniesie w poszczególnych latach:

  • 10,19 proc. w 2024 roku,
  • 5,77 proc. w 2025 roku,
  • 4,15 proc. w 2026 roku,
  • 4,42 proc. w 2027 r. i następnych latach.

Jak widać, w 2024 roku wielu seniorów będzie mogła liczyć na kolejną dużą podwyżkę świadczeń. Z kolei Z roku na rok byłaby ona znacznie niższa.

O ile wzrosną świadczenia emerytalne w 2024 roku?

Zgodnie z propozycją, wskaźnik waloryzacji ma wynieść w następnym roku 110,19 proc., czyli będzie nieco niższy od tegorocznego (w 2023 jest to 114,8 proc.). Nadal jest jednak bardzo wysoki. Oznacza wysoką waloryzację świadczeń.

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, to emeryci i renciści mogliby w przyszłym roku liczyć na spory wzrost wypłat z ZUS. Najniższa emerytura wzrośnie o ponad 160 złotych. Poza tym warto dodać, że rząd może się zdecydować na wariant kwotowo-procentowej waloryzacji – jak w tym roku.

Jest to całkiem realny scenariusz ze względu na zbliżające się wybory. Emeryci to duża i ważna grupa wyborców. Jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy inflacji, to bardzo realny jest scenariusz, że ostateczna wysokość waloryzacji w 2024 roku będzie wyższa od tej prognozowanej dzisiaj.

fot. BookBabe / Pixabay