Drastyczna podwyżka cen e-papierosów

To bardzo zła wiadomość dla palaczy korzystających z papierosów elektronicznych. Liquidy do e-papierosów zostały bowiem niedawno objęte akcyzą. Oznacza to znaczące podwyżki cen, a być może również upadek firm z branży oraz rozwój szarej strefy.

Do tej pory buteleczka płynu z nikotyną o maksymalnej dopuszczalnej pojemności, a więc 10 ml, kosztowała średnio 6zł.  Ceny mogą wzrosnąć nawet o 6,6zł z VAT, a więc o 100 procent. Przemysław Jaskóła ze Stowarzyszenia Vaping Association Polska (VAP) zaznacza też, że sytuacja elektronicznych palaczy samodzielnie komponujących liquidy przedstawia się jeszcze mniej optymistycznie. Baza do domowej produkcji płynu może kosztować nawet o 800 procent drożej!

Ministerstwo zdrowia argumentuje wprowadzane zmiany troską o zdrowie obywateli, zwłaszcza młodzieży, która często sięga po tego typu używki. VAP przestrzega jednak, że podobne zmiany wprowadzone we Włoszech przyczyniły się przede wszystkim do rozwoju szarej strefy, której udział wzrósł do blisko 80 procent.

Olga

fot. lindsayfox / Pixabay