Wzrost produkcji w Polsce. Czy polski przemysł wychodzi z kryzysu?

Wszystko wskazuje na to, że polski przemysł z powodzeniem odrabia straty spowodowane pandemią koronawirusa. Nie spełniły się mało optymistyczne prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się w czerwcu i lipcu tendencji spadkowej i w lipcu ta branża odnotowała wzrost o 1,1 proc. w stosunku do lipca ubiegłego roku.

Rzeczywistość lepsza niż przewidywania

Wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej, wielu ekspertów przewidywało globalny kryzys gospodarczy. Miał on nie ominąć również Polski, w tym produkcji przemysłowej, której sprzedaż miała spaść o 1,2 proc. Rzeczywistość jednak po raz kolejny zaskoczyła, kiedy okazało się, że zarówno w lipcu, jak i czerwcu w branży tej odnotowano nie spadek, a wzrost! W porównaniu do analogicznych miesięcy z lat ubiegłych w czerwcu był to wzrost na poziomie 0,5 proc., natomiast w lipcu aż 1,1 proc. Wygląda więc na to, że produkcja przemysłowa wyjątkowo radzi dobrze radzi sobie w obecnych warunkach.

Które działy przemysłu są w najlepszej kondycji?

GUS podał również które konkretnie działy zanotowały najlepsze wyniki sprzedażowe. Na pierwszym miejscu znajduje się produkcja mebli – tu wzrost był naprawdę imponujący, bo aż o 24,2 proc. Na dalszych pozycjach znajduję się m.in. produkcja komputerów i elektroniki (15,3 proc.) oraz wyrobów z drewna, korka i słomy (14,8 proc.). Choć oczywiście nie bez wpływu na wyniki pozostają czynniki sezonowe, wciąż należy patrzeć na obecną sytuację z optymizmem i nadzieją na szybkie wyjście polskiej gospodarki z kryzysu spowodowanego pandemią.

Olga

fot. stevepb / Pixabay