finanse domowe

Aż 75% z nas boi się o swoje finanse

Aż 75 proc. Polaków jest zaniepokojonych wpływem pandemii na swoje finanse. Dodatkowo niepokój rośnie przez działania rządu. Szczegóły poniżej.

Pandemia koronawirusa a stan naszych finansów

Wpływ pandemii koronawirusa na nasze życie jest ogromny – w tym m.in. na finanse. Zaniepokojonych tym faktem jest aż 75 proc. Polaków, jak czytamy w polskiej edycji badania EY Future Consumer Index. W ciągu czterech miesięcy odsetek ten wzrósł o 18 pkt proc. Dodajmy, że 4. polska edycja badania „EY Future Consumer Index” przygotowana przez EY Polska została przeprowadzona w dniach od 29 września do 6 października 2021 roku na grupie 1001 osób w wieku 18-65 lat.

Wydawać by się mogło, że Polacy przeszli z początkowej fazy zaskoczenia pandemią do przyzwyczajenia się do obecności wirusa i dostosowania się do wymogów nowej rzeczywistości. Jednak badanie EY Future Consumer Index udowadnia, że nie czujemy się bezpiecznie, jeśli chodzi o nasze finanse. Sytuacja epidemiologiczna pogłębiła zaniepokojenie o stabilność finansową większości Polaków.

Cały czas odczuwamy niepokój o nasze bezpieczeństwo finansowe

Wiąże się to w dużym stopniu z pandemią, której koniec trudno przewidzieć, a także z działaniami rządu – m.in. Nowym Ładem, awanturami z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Cały czas borykamy się z trudnościami w długofalowym planowaniu domowych budżetów, a to z kolei rodzi niepokój, pesymizm i brak umiejętnego zarządzania kapitałem.

Dodatkowo, niezależnie od wieku, Polacy są bardzo sceptyczni w związku z możliwością poprawy sytuacji ekonomicznej Polski w ciągu 12 miesięcy. Obawiają się jeszcze pogorszenia sowich budżetów i topnienia oszczędności, wyższej inflacji, podwyżki podatków i cen paliwa, gazu czy energii. Co ciekawe, największymi optymistami są seniorzy. Młodsze osoby patrzą na to odwrotnie, co może wynikać z ich większej świadomości, oczytania, śledzenia poczynań rządu, zmian (m.in. klimatycznych, gospodarczych itd.) na świecie.

fot. Chronomarchie / Pixabay