praca

Staż i praca – dobre przygotowanie do zawodu

Dobre przygotowanie do zawodu to podstawa, by kariera rozwijała się zgodnie z naszym życzeniem. Jednak wiedza teoretyczna to często za mało, dlatego zdecyduj się także na staż, by zdobyć nowe kwalifikacje i sprawdzić, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie.

Doświadczenie w zawodzie ma duże znaczenie zarówno dla Twojego rozwoju, jak i przebiegu Twojej kariery. Jeśli zależy Ci na otrzymywaniu atrakcyjnych ofert pracy i zdobywaniu nowych kwalifikacji, najlepiej zrobić to w czasie praktycznej nauki. Sprawdź, jakie korzyści dla Ciebie niesie ze sobą forma kształcenia, jaką jest staż. Oto kilka powodów, dla których warto go odbyć.

Staż – praktyka jako wstęp do zawodu

Rekruter przywiązuje uwagę głównie do tej części CV, w którym zostało opisane doświadczenie zawodowe. Wykształcenie, umiejętności zawodowe i dodatkowe kwalifikacje są ważne, ale lata doświadczenia i umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce jest zwykle kluczowa.

Co więcej, staż daje też możliwość zweryfikowania planów zawodowych. Lepiej to sprawdzić od razu niż po kilku latach uznać, że jednak nie jest to trafiony wybór. Praca w zawodzie może w dużym stopniu różnić się od rzeczywistości uczelnianej. Można zatem porównać wyobrażenia o danym zawodzie z rzeczywistością i zdecydować, jak będzie wyglądać kariera i zawodowa przyszłość.

Staż to dobra okazja do poznania danej branży

Najlepsze przygotowanie do zawodu zapewnia praktyka, dlatego warto korzystać z możliwości odbycia stażu. Jest to zgodne z systemem kształcenia zawodowego np. w Niemczech czy innych krajów Unii Europejskiej. Będzie to dobry sprawdzian, w jakim stopniu przyswoiliśmy materiał samodzielnie. Stażystą opiekuje się zwykle manager lub inna osoba z danej firmy.

Ważne, by pracownicy zdobywali kwalifikacje dopasowane do potrzeb pracodawców, a najłatwiej jest tego dokonać poprzez praktyczną naukę zawodu. Kształcenie branżowe opiera się na zasadzie „uczymy się zawodu, pracując”. Najlepsze zajęcia praktyczne i warsztaty nie zapewnią na tyle świetnych rezultatów jak praca w firmie o określonym profilu, w naturalnych warunkach.

Staż w renomowanej firmie, nawet bezpłatny, to możliwość szlifowania umiejętności pod okiem najlepszych specjalistów. Możesz przyglądać się, jak pracują, pytać, prosić o rady, a także dowiedzieć się, jakie umiejętności warto zdobywać, by w przyszłości również osiągnąć zawodowy sukces.

Ucz się i zdobywaj nowe umiejętności przez cały czas

Większość z nas nadal myśli, że edukacja to czasy szkolne. Tymczasem, jak pokazaliśmy, dostępnych jest wiele możliwości edukacji oraz samokształcenia również po zakończeniu formalnej edukacji. Dzisiejszy rynek pracy szybko zmienia się i wymaga od nas ciągłego poszerzania wiedzy oraz doskonalenia i zdobywania nowych kompetencji. To najlepsza gwarancja na znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, a w razie konieczności płynnej zmiany zawodu i branży. 

Zdobywaj także umiejętności społeczne

Staż nie jest tylko ładnie wyglądającym wpisem w CV. Warto postrzegać go jako możliwość zdobywania wiedzy i dodatkowych umiejętności – zawodowych i społecznych. Podczas odbywania stażu zapoznasz się z obowiązkami na danym stanowisku, ale też nauczysz się współpracy w zespole, nawiązywania relacji służbowych, prowadzenia spotkań z klientami. To wszystko dodaje też pewności siebie.

Staż a perspektywa umowy o pracę

Umowa o staż, nawet bezpłatny, może oznaczać dla Ciebie wiele korzyści. Są jednak także oferty, w których zaznaczono, że po stażu jest możliwość zatrudnienia. Ciekawą opcją są także programy stażowe, w których otrzymuje się wynagrodzenie. Zwykle nie jest to wysoka pensja, nie jest ona też kluczową zachętą i czynnikiem motywacyjnym, ale wynagrodzenie wpływa na poczucie własnej wartości i daje satysfakcję, a często jakąś niezależność finansową. Poza tym wykonywanie obowiązków, wykazywanie się otwartością, kreatywnością, umiejętne zarządzanie swoim czasem, inicjatywa i samodzielność mogą pomóc w podpisaniu umowy o pracę po zakończonym stażu.

fot. StockSnap / Pixabay