dom parterowy

Moda na domy parterowe – czy to się opłaca?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na budowę domu parterowego, porzucając tradycyjny model wielopiętrowego domu czy mieszkania w bloku. Ta zmiana trendu wynika z poszukiwania komfortu, prostoty i bliskości z naturą, ale też… oszczędności. Domy parterowe, choć mogą wydawać się droższą inwestycją początkową, oferują szereg zalet, które sprawiają, że są one atrakcyjną alternatywą dla mieszkań. Jednak czy faktycznie opłaca się wybrać dom parterowy zamiast mieszkania?

Coraz większa popularność domów parterowych

Wybór pomiędzy domem parterowym a mieszkaniem to decyzja, która wymaga rozważenia wielu czynników – od kosztów początkowych, przez wygodę użytkowania, po długoterminowe aspekty ekonomiczne i praktyczne.

Domy parterowe stają się popularne ze względu na swój unikalny charakter, przestrzeń i możliwość bezpośredniego kontaktu z ogrodem, ale to również wybór, który wymaga przemyślenia w kontekście indywidualnych potrzeb i możliwości. Ich budowa wymaga pozwolenia, jest czasochłonna oraz stosunkowo droga, ale często bardziej opłacalna niż mieszkanie. Oferują większą przestrzeń i komfort niż kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe.

Domy parterowe vs mieszkania

Przestrzeń i dostępność. Domy parterowe zapewniają łatwy dostęp do każdego pomieszczenia bez konieczności pokonywania schodów, co jest szczególnie istotne dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi. Oferują one również większą prywatność niż mieszkania, eliminując problem hałasu od sąsiadów z góry czy z dołu. Często są budowane na obrzeżach, co wiąże się z koniecznością dojazdów. Jednak wiele mieszkań w dobrej cenie także jest oddalonych od centrum i wymaga połączenia autem albo komunikacją miejską. Poza tym w dobie pracy zdalnej nie jest to problem, gdyż wiele osób nie dojeżdża do biura albo musi się tam pojawić raz albo dwa razy w tygodniu.

Bliskość z naturą. Posiadając dom parterowy, masz możliwość bezpośredniego wyjścia do ogrodu, co stanowi znaczną zaletę dla osób ceniących kontakt z naturą i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Energooszczędność. Domy parterowe często charakteryzują się lepszą energooszczędnością niż mieszkania, szczególnie jeśli są dobrze zaprojektowane z uwzględnieniem izolacji i naturalnego oświetlenia. Poza tym domy, nawet jeśli będą nieco droższe, oferują dużo większy komfort mieszkania.

Pozwolenie na budowę

Proces uzyskania pozwolenia na budowę domu parterowego jest podobny do innych rodzajów domów. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu parterowego zaczyna się od złożenia wniosku w odpowiednim urzędzie gminy. Wymagane dokumenty zwykle obejmują projekt budowlany wykonany przez uprawnionego architekta, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wyniki badań geologicznych działki.

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę może być różny i zależy od wielu czynników, w tym od skomplikowania projektu i szybkości działania lokalnych władz. Średnio proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zaleca się konsultacje z architektami, prawnikami i doradcami budowlanymi, aby upewnić się, że wszystkie aspekty projektu są zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.

Koszty budowy i czas

Wybór domu parterowego to decyzja często podyktowana chęcią posiadania własnego kawałka ziemi i bezpośredniej relacji z otoczeniem. Idealne lokalizacje dla takiego domu to tereny podmiejskie, gdzie można cieszyć się spokojem i większą przestrzenią, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do miejskiej infrastruktury.

Inwestycja w dom parterowy może być wyższa niż zakup mieszkania, zwłaszcza z uwagi na koszty zakupu działki i materiałów budowlanych. Jednak długoterminowe koszty utrzymania mogą być niższe ze względu na lepszą efektywność energetyczną. Poza tym zwykle przestrzeń użytkowa jest co najmniej dwukrotnie większa.

Budowa domu parterowego może zająć więcej czasu niż zakup gotowego mieszkania, ale daje większą swobodę w kształtowaniu przestrzeni według własnych potrzeb. Poza tym można wprowadzić się do częściowo urządzonego domu, a resztę kończyć na bieżąco.

Kilka słów podsumowania

Budowa domu parterowego oferuje wiele zalet, w tym komfort, przestronność i bliskość z naturą, jednak wymaga także znaczącej inwestycji czasu i pieniędzy, zarówno w sam proces budowy, jak i w uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Proces uzyskania pozwolenia na budowę może być skomplikowany i wymaga starannego przygotowania oraz zrozumienia lokalnych przepisów i regulacji.

Mimo tych wyzwań, dla wielu osób korzyści płynące z życia w domu parterowym, takie jak większa prywatność, łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, przeważają nad trudnościami związanymi z procesem budowy. Warto zatem rozważyć wszystkie aspekty przed podjęciem decyzji, aby upewnić się, że dom parterowy jest najlepszym wyborem dla własnych potrzeb i stylu życia.

fot. StockSnap / Pixabay