ZUS sprawdzi, na co firmy wydały pieniądze z tarczy antykryzysowej?

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju na dzień 9 lipca 2020 wartość pomocy przyznanej firmom w ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej osiągnęła 106,96 miliardów złotych. Jeśli zaś chodzi stricte o pomoc przyznaną przez ZUS to wyniosła ona około 21 miliardów złotych. Na tę kwotę złożyły się zarówno zwolnienia ze składek, ulgi w opłacaniu składek oraz tak zwane świadczenia postojowe.

W tej sytuacji przyszła więc pora na sprawdzenie co przedsiębiorstwa realnie zrobiły z udzielonym wsparciem finansowym. Do tego zadania został oddelegowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wraz z Krajową Administracją Skarbową skontroluje realne wydatkowane przyznanych środków. Aktualnie taka wiedza jest niedostępna, ponieważ w warunkach zagrożenia epidemicznego firmy składały wyłącznie oświadczenia zdalne, które niekoniecznie muszą być zgodne ze stanem faktycznym.

Obserwujący całą sytuację specjaliści zwracają uwagę na to, że przepisy związane z udzielaniem pomocy w ramach kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej zmieniały się na tyle dynamicznie, że kontrolowanie wniosków wpływających w różnych terminach może być nad wyraz problematyczne i czasochłonne. Jak będzie w praktyce – czas pokaże.

Magda M.

fot. artbaggage / Pixabay