Praca zdalna za granicą staje się coraz bardziej popularna i przyciąga osoby, które chcą łączyć pracę z podróżami. W tym artykule dowiesz się, na czym polega ten trend, które branże są najbardziej odpowiednie, kto może skorzystać z tej możliwości, jakie są tego korzyści oraz na co zwracać uwagę.
Marzysz o tym, aby cieszyć się wakacjami, nie tracąc przy tym możliwości pracy? Czy zastanawiasz się nad tym, czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Dzięki rosnącemu trendowi Workation jest to teraz możliwe. Wiele osób nazywa ten trend „pracą na gigancie”. Praca zdalna za granicą to coraz popularniejszy trend, gdyż pozwala zarobić i zwiedzić kawałek świata. To również bogactwo doświadczeń i test charakteru – taka przygoda pozwala zyskać nowe skille, m.in. społeczne.
Co to w ogóle jest „workation”?
Workation to połączenie słów „work” (praca) i „vacation” (wakacje), które doskonale oddaje istotę tego trendu. To dość nowy trend. Polega na wyjeździe lub zmianie miejsca zamieszkania i wykonywaniu pracy dla dotychczasowego pracodawcy zdalnie. Wymagana jest jednak zgoda pracodawcy.
Możesz zatem pracować z dowolnego miejsca na świecie, co daje pracownikom nieograniczoną swobodę wyboru, gdzie chcą pracować. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną zrównoważyć pracę i życie prywatne, zwłaszcza w dobie globalizacji i możliwości zdalnej pracy.
Dlaczego workation jest coraz bardziej trendy?
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że praca zdalna nie tylko przyciąga utalentowanych pracowników, ale również pozwala obniżyć koszty i zwiększyć produktywność. W związku z tym wiele branż widzi potencjał w promowaniu pracy zdalnej na zasadzie workation. Dotyczy to zwłaszcza sektorów związanych z IT, nowymi technologiami, automatyką, marketingiem, e-commercem, copywritingiem, grafiką komputerową i kreatywnymi dziedzinami, gdzie lokalizacja nie ma większego znaczenia.
Zalety workation. Dlaczego warto spróbować?
- Elastyczność. Możesz dostosować swoje miejsce pracy do swoich potrzeb i preferencji.
- Nowe doświadczenia. Poznasz nowe kultury, ludzi i miejsca podczas swojej pracy. Różne doświadczenia sprawią, że zyskasz nowe umiejętności – m.in. staniesz się bardziej otwarty albo komunikatywny.
- Można podróżować i zwiedzać różne miejsca bez konieczności korzystania z urlopu. Mogą to być góry, miasteczko nad morzem czy relaks i praca w otoczeniu jezior.
- Zwiększenie produktywności. Dla niektórych praca zdalna w inspirującym otoczeniu może przyczynić się do zwiększenia efektywności. Nowe przygody, miejsca i bodźce często działają pobudzająco. Dla niektórych osób jest to sposób, by nie dopadło ich wypalenie zawodowe.
- Lepsza jakość życia. Może okazać się, że życie za granicą będzie droższe, ale z drugiej strony workation pozwala na bardziej zrównoważony tryb życia, łączący pracę i relaks.
Kto może skorzystać z workation?
Praktycznie każdy, kto pracuje zdalnie, może wypróbować workation. Niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem, przedsiębiorcą czy pracownikiem korporacyjnym, jeśli twoja praca opiera się na dostępie do Internetu i komputera, to możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie.
Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie prace nadają się do tego rodzaju rozwiązania. Na przykład stanowiska, które wymagają fizycznego obecności lub interakcji z klientami na miejscu, mogą być mniej odpowiednie dla workation. Poza tym często koszty życia okażą się za wysokie, by móc spokojnie żyć za granicą za polską pensję.
Na co uważać? Zagrożenia workation
Przed rozpoczęciem pracy zdalnej za granicą warto odpowiednio się przygotować. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się workation:
- Stabilne łącze internetowe. Upewnij się, że miejsce, w którym zamierzasz pracować, ma dostęp do niezawodnego łącza internetowego. To kluczowy element zdalnej pracy.
- Strefa czasowa. Miej świadomość różnic czasowych między miejscem, w którym jesteś, a siedzibą firmy lub klienta. To ważne, aby dostosować się do harmonogramów i terminów pracy.
- Brak rozpraszaczy. Pamiętaj, by w pobliżu nie było rozpraszaczy – jak gry, aplikacje, social media. Jeśli ludzie wokół i ruch uliczny rozpraszają Cię, poszukaj biblioteki albo pracuj z mieszkania – kawiarnia może nie być dobrym wyborem. Wiele hoteli odpowiada na ten trend i oferuje pokoje czy apartamenty z kącikiem do pracy zdalnej.
- Środowisko pracy. Zadbaj o wygodne i ergonomiczne warunki pracy, aby zapewnić sobie efektywność i wygodę. Nie będziesz pracować z klasycznego biura, ale warunki pracy są ważne dla Twojej wygody i efektywności.
Workation – praca i przygoda
Workation to fascynujący trend na rynku pracy, który daje możliwość połączenia pracy z podróżami. Działa to korzystnie zarówno dla pracowników, którzy cenią elastyczność, jak i dla firm, które widzą potencjał w pracy zdalnej. Jednak zanim zdecydujesz się na workation, warto odpowiednio się przygotować i wybrać odpowiednie miejsce, aby cieszyć się wszystkimi zaletami tego nowatorskiego podejścia do pracy i życia.
fot. Alexas_Fotos / Pixabay