zwrot butelek

Nowoczesny skup butelek – wysyp automatów w popularnych sklepach

Projekt przepisów, który wprowadzi w Polsce system kaucyjny ma trafić do sejmu już za chwilę. Ustawa została przekazana do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Sklepy już starają się na to przygotować. Popularność zyskują aktualnie tzw. butelkomaty. Można z nich skorzystać m.in. w sklepach sieci Kaufland oraz Carrefour.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, a także wybranych ustaw ustanawiającej system kaucyjny na wybrane rodzaje opakowań na napoje, m.in. szklane opakowania wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l. Zgodnie z nim, system kaucyjny ma być systemem bezparagonowym.

Duże sklepy będą przyjmować butelki

By odzyskać wcześniej uiszczoną kaucję, nie trzeba będzie mieć paragonu w trakcie zwracania opakowania objętego systemem kaucyjnym. Będzie można zwrócić opakowanie  w wybranej jednostce handlowej, która dołączy do systemu.

Przepisy te zobowiązują każdą sieć i sklep z branży handlu detalicznego lub hurtowego, którego pow. handlowa wynosi powyżej 200 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych z opakowań objętych systemem kaucyjnym i do zwrotu kaucji.

fot. PublicDomainPictures / Pixabay