nowy podatek

Rząd szykuje nowy podatek?

Przygotowuje się nowelizację przepisów w sprawie nowego podatku – dokument oczekuje już na podpis prezydenta Dudy. Kogo będzie dotyczył nowy podatek? PCC w wysokości 6 proc. miałby dotyczyć zakupu co najmniej 6 mieszkań w jednej inwestycji – w kilku budynkach albo w jednym na jednej nieruchomości gruntowej. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje.

Zgodnie z tymi zmianami, począwszy od stycznia 2024 roku, zostanie wprowadzony dodatkowy podatek w wysokości 6% od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. Nowelizacja została już przyjęta przez Sejm i czeka na podpis prezydenta. Dotyczy ona zmian w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych.

Nowy podatek od mieszkania?

Podatek ten będzie wymagany tylko w przypadku nabycia nieruchomości znajdujących się w jednym budynku lub kilku budynkach na tej samej działce. Mimo to, eksperci zauważają, że takie rozwiązanie nie przyniesie ulgi wobec problemu wysokich cen mieszkań oraz ograniczonej liczby dostępnych ofert na rynku. Dodajmy także, że zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym odbędzie się bez podatku.

Sposób na rekordowe sprzedaże mieszkań?

Celem nowelizacji ma być ukrócenie sprzedaży nowych nieruchomości, czyli zastopowanie ich sprzedaży inwestorom. Rząd od miesięcy obiecywał zmiany w tej sprawie. Jednak faktycznie są sytuacje, gdy wszystkie mieszkania w jednej inwestycji są sprzedawane hurtem – na przykład kupuje je fundusz inwestujący w lokale na wynajem. Kupowanie lokali hurtem oznacza wyższe ceny (zakupu i najmu) oraz mniejszy wybór mieszkań na rynku.

Rząd co prawda przekonuje, że lepiej poczekać z zakupem mieszkania na rynku wtórnym. Aktualnie wiele osób poszukuje lokum dla siebie w ramach programu bezpieczny kredyt 2 proc. Po zaakceptowaniu nowelizacji i złożeniu pod nią podpisu przez prezydenta, takie osoby będą miały szansę zaoszczędzić kilka albo kilkanaście tysięcy złotych – przekonuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Podaż nieruchomości nie jest z gumy. Popyt z kolei może odbudowywać – widzimy to teraz, gdy banki ponownie oferują atrakcyjne kredyty w tym programie.

Nowelizacja nie zmieni sytuacji?

To wszystko nie jest jednak tak oczywiste jak przekonuje rząd. W Polsce mamy tylko 8 tysięcy mieszkań zakupionych przez zagraniczne fundusze. Są i następne projekty, ale mimo wszystko ta liczba lokali ma znikomy wpływ na cały rynek. Działania podejmowane przez rząd są jedną z akcji PR-owych. Poza tym będzie można łatwo obejść i te wdrażane przepisy, by mimo wszystko zoptymalizować koszty po uchwaleniu zmian i obowiązywaniu nowych regulacji.

fot. stevepb / Pixabay