Koronawirus szaleje, wycieczki zagraniczne tanieją

Z powodu koronawirusa niechętnie podróżujemy – zachęcą są jednak tańsze wycieczki zagraniczne. Gdy wirus się rozprzestrzenia, ceny lotów i wyjazdów idą w dół. Last minute są niezwykle tanie, gdyż niewiele osób planuje urlop z obawy przed chorobą.

Wpływ koronawirusa na turystykę

Jak podaje „Puls Biznesu”, od rozpoczęcia sprzedaży wycieczek wakacyjnych na 2020 rok  touroperatorzy liczyli na duże zyski – ceny wyjazdów były o ponad 200 zł wyższe niż rok temu, a chętnych nie brakowało. Jednak rynek znacznie wyhamował w ciągu ostatnich kilku tygodni z powodu ryzyka zakażenia się koronawirusem. Spadki widoczne są także na giełdzie – kursy biur podróży Rainbow czy Novaturas zanotowały wyraźne spadki. Trudno o jakiekolwiek prognozy, jak długo wirus będzie zagrożeniem.

Plany wakacyjne a zagrożenia

Jego pojawienie się we Włoszech z pewnością ostudziło wiele wakacyjnych planów, a sezon wysoki jest kluczowy dla touroperatorów oraz linii lotniczych. Turystyka to branża bardzo podatna na różne czynniki zewnętrzne. Sytuacja wciąż się zmienia, nie wiadomo jeszcze, czy nastąpią wyraźne spadki w sprzedaży wycieczek, czy może touroperatorom uda się przekierować ruch turystyczny zgodnie z zaistniałą sytuacją.Wpływ wirusa na turystykę jest szeroko omawianym tematem na całym świecie.

Krzysztof

fot. Emslichter / Pixabay.com