Jakie są dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości?

Kupujesz wymarzony dom lub mieszkanie? Sprawdź koszty kupna mieszkania od dewelopera oraz inne dodatkowe wydatki, które czekają Cię w związku z tą transakcją.

Planując zakup mieszkania od dewelopera, warto zapytać o szczegóły przed podpisaniem umowy i spisać oraz sprawdzić wszystkie koszty dodatkowe. Pozwoli to przygotować się finansowo na niespodziewane wydatki.

Zakup mieszkania od dewelopera – koszty

Kiedy podekscytowani kupujemy własne mieszkanie, a tym bardziej pierwsze, często zapominamy o kosztach dodatkowych. W cenę został wliczony m.in. podatek od kupna działki budowlanej, ale część kosztów jest po stronie kupującego.

Jednym z głównych kosztów kupna mieszkania jest wkład własny i kredyt hipoteczny, spłacany potem przez kilka lub kilkanaście lat. Dużą inwestycją jest też urządzenie i wyposażenie mieszkania. Deweloperzy oferują wykończone połowiczne „pod klucz” – są przyłącza, wygładzone ściany, ale nie ma łazienki czy kuchni. Wszystko zależy od wybranego pakietu, bo można znaleźć i wybrać też taki, że firma przygotuje mieszkanie w pełni – to jednak sporo kosztuje.

W przypadku mieszkania od dewelopera kolejnym kosztem jest taksa notarialna – często zaskakująco wysoka. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku określa maksymalną stawkę. Taksa notarialna to stawka płynna, zależy od wartości i lokalizacji danej nieruchomości, a także od renomy kancelarii. Trzeba też zapłacić za wpis do księgi wieczystej oraz uiścić podatek PCC.

fot. ErikaWittlieb / Pixabay