praca zdalna

Elastyczna praca wabikiem na najlepszych pracowników

Większość z nas przez pandemię mogła pracować w różnych trybach – zdalnie lub hybrydowo. Część osób wysoko ceni sobie tę możliwość, dlatego wielu pracodawców wykorzystuje elastyczny system pracy jako zachętę dla najlepszych.

Chcemy pracować zdalnie

Większość z nas doceniła możliwość pracy z domu. Aż 78 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje chęć wykonywania obowiązków służbowych w domu, w pełnym skupieniu i z możliwością koncentracji. Z kolei 56 proc. z nich chciałoby pracować kreatywnie z domu.

Kadra wyższego szczebla wysoko ceni elastyczny system pracy. Niektórzy stawiają tę możliwość naprawdę wysoko – byliby w stanie zgodzić się na obniżkę pensji w zamian za opcję pracy w trybie zdalnym.

Rynek pracownika

To wyjątkowy czas, gdyż obecnie w wielu branżach mamy rynek pracownika. Prawnicy działu IT, nieruchomości, logistyki czy farmacji skorzystali najbardziej podczas pandemii.

To oni decydują, czyją ofertę pracy przyjmą. Bierze pod uwagę różne kryteria – jak m.in. wysokość wynagrodzenia, tryb pracy, nowoczesne biuro, dodatkowe benefity (jak opieka medyczna, karta sportowa, owocowe piątki czy masaże).

Styl pracy

Teraz możemy po raz pierwszy decydować o stylu pracy. Wiele osób w ogóle nie pracuje w biurze, a co trzeci specjalista wrócił do pracy w modelu hybrydowym. Pracodawcy, jeśli zależy im na najlepszych, zmienili swoje podejście do pracy na home office. Wiedząc, że wielu specjalistów stawia możliwość elastycznej pracy na pierwszym miejscu, coraz częściej oferują taką opcję, by ich zatrzymać albo do siebie przyciągnąć i przekonać. Uważają, że nie muszą widzieć swoich pracowników, by wiedzieć, że pracują. Ważne, by w razie potrzeby mogli łączyć się online, głównie podczas spotkań zespołu.

Jeśli firma pozwala decydować pracownikom, gdzie, kiedy i jak pracują, są bardziej zadowoleni ze swojej pracy, wykazują się większym zaangażowaniem, mają lepsze wyniki i postrzegali firmę jako bardziej nowoczesną i przyjazną.

fot. Free-Photos / Pixabay