E-urząd skarbowy ma ułatwiać życie i oszczędzać czas podatników. Brzmi zachęcająco, prawda? Szczególnie w obliczu faktu, że instytucja ta ze swojego założenia otwarta jest z w godzinach, w których większość obywateli pracuje, by płacić podatki właśnie.
Dzięki wdrożeniu elektronicznego urzędu skarbowego mamy bez wychodzenia z domu, tak więc w przysłowiowych kapciach z herbatą w ręku sprawdzić stan naszych aktualnych rozliczeń podatkowych oraz ich historię, jak również uzyskać szczegółowe informacje np. o mandatach, które mamy do zapłacenia. Dodatkowo rozwiązanie ma pozwolić nam takie mandaty automatycznie zapłacić. Wykorzystując możliwości, jakie ma nam dawać stworzony system online, będziemy również mogli złożyć interesujący nas wniosek lub dostarczyć niezbędne dokumenty.
Docelowo fizyczne placówki urzędów skarbowych mają skoncentrować się na bieżącym wsparciu podatników, weryfikacji rozliczeń podatkowych, kontroli transakcji gospodarczych oraz rozbudowanej pracy analitycznej, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Tak więc „okienka” nie znikną bezpowrotnie. Podatnicy otrzymają jednak możliwość cyfrowego kontaktu z fiskusem. A że Polacy lubią korzystać z e-usług, to pomysł faktycznie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Najlepszym przykładem na to jest popularność wprowadzonej w 2019 usługi Twój e-PIT, z której już w pierwszym roku działalności skorzystało ponad 7 milionów podatników, wysyłając swoją deklarację podatkową, wykorzystując Internet.
Zakres usług, jakie oferować będzie E-urząd skarbowy, będzie się sukcesywnie zwiększać, aby w konsekwencji dawać maksymalnie duże możliwości załatwienia spraw podatkowych online. Kompletny system ma zostać wdrożony w 2022 roku.
Magda M.
fot. StartupStockPhotos / Pixabay.com