Rynek bankowości internetowej rozwija się coraz lepiej – liczba osób korzystających z różnych nowoczesnych rozwiązań stale rośnie. Oznacza wygodę i oszczędność czasu, dlatego też instytucje finansowe oferują coraz więcej takich produktów i usług.
E-bankowość rośnie w siłę
Bankowość elektroniczna to umożliwienie klientom banku dostępu do jego rachunku za pośrednictwem urządzeń elektronicznych – jak m.in. komputer czy telefon. E-bankowość szybko zyskuje zwolenników – zarówno internetowa, jak i mobilna. Banki korzystają z zaawansowanych technologii, aby zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo swoim klientom.
Liczba użytkowników aplikacji mobilnej stale rośnie, nie wypierając jednak usług bankowości internetowej. Obie te formy – a także tradycyjne oddziały – doskonale się uzupełniają. Poza tym w mniejszych miastach e-bankowość to alternatywa dla placówek, które mogą być znacznie oddalone od miejsca zamieszkania wielu klientów.
Płatności online
Szybko rosnąca liczba użytkowników bankowości internetowej i mobilnej oznacza, że Polacy są otwarci na nowe technologie. Bankowość internetowa rozwija się już od wielu lat i dynamicznie zwiększa się zainteresowanie jej możliwościami – tendencja przyrostów utrzymuje się na dobrym poziomie.
E-bankowość jest bezpieczna, wygodna i pozwala zaoszczędzić czas klientów, ogranicza też kontakt bezpośredni oraz obieg papierowych dokumentów. Warto lepiej poznać jej możliwości. Możliwość zrealizowania płatności przez Internet lub aplikację to jedna z najpowszechniejszych usług.
Konto internetowe i jego możliwości
Konto internetowe w banku oferuje wiele możliwości – pozwala na wygodne przelewy internetowe, ustawienie cyklicznych płatności i zarządzanie kartami. Warto zalogować się na swój profil, aby poznać też inne funkcje dostępne dla klientów.
Zarządzanie domowym budżetem. Konto internetowe pomaga w planowaniu domowego budżetu – to pełna kontrola stanu konta o każdej porze dnia i nocy. Od razu można prześledzić swoje wydatki i zobaczyć, na co wydajesz najwięcej. Dzięki bankowości internetowej w każdej chwili masz dostęp do historii swoich transakcji. Porównasz miesięczne wpływy i wydatki, co pomoże zaplanować budżet na kolejne miesiące.
Analiza finansowa. Wybrane banki oferują też analizę finansową. Posegregują wydatki do różnych kategorii – można prześledzić, ile pieniędzy pochłonęły zakupy spożywcze, wizyty lekarskie i leki, rozrywka i wydarzenia kulturalne.
Tożsamość internetowa. Są też konta internetowe umożliwiające wygenerowanie tzw. e-tożsamości, tożsamości cyfrowej. Dzięki niej można wygodnie załatwić ważne sprawy online – na przykład w banku czy urzędzie.
Produkty bankowe online. Remont mieszkania, urlop, zakup nowych mebli lub samochodu? Dodatkowe środki przydadzą się na różne cele – konto internetowe pozwala załatwić niezbędne formalności przez Internet. Wystarczy złożyć wniosek online, a środki szybko trafią na konto. Wiele banków umożliwia też zarządzenie inwestycjami z poziomu konta internetowego. Również lokatę można założyć przez Internet, bez wychodzenia z domu.
Wirtualna karta płatnicza. Wirtualna karta płatnicza to numer przypisany do danego konta bankowego – tak samo jak tradycyjna karta. Korzystając z aplikacji mobilnej danego banku, można przeprowadzić transakcję z użyciem terminala płatniczego lub wypłacać gotówkę z bankomatu.
Obie karty pozwalają na realizację wybranych płatności w Internecie – wirtualna karta także posiada swój indywidualny numer, kod CVV lub CVC pozwalający na autoryzację transakcji internetowych oraz datę ważności.
Kar.kw.
fot. NikolayFrolochkin / Pixabay