Dane pokazują, że do końca maja bieżącego roku swoją działalność w naszym kraju zawiesiło 130 tysięcy firm. Jeśli przyrównamy dane rok do roku, okazuje się, że jest to wzrost bagatela o 35%.
Najwięcej zawieszeń miało miejsce w handlu detalicznym (odzież, obuwie), który dotkliwie odczuł restrykcje dotyczące czasowego zamrożenia stacjonarnej działalności handlowej. Dodatkowo sytuacja ta sprawiła, że coraz większa rzesza przedsiębiorców, która zdecydowała się na kontynuowanie działalności, postanowiła przystąpić do sieci franczyzowych oraz grup zakupowych. I co ciekawe nie dotyczy to tylko branży spożywczej, ale również odzieżowej, obuwniczej czy tej związanej ze sprzedażą biżuterii.
Swoją działalność w czasie pandemii koronawirusa zawiesiło również prawie 7,5 tysiąca jednoosobowych przedsiębiorstw taksówkowych (wzrost o 120% względem roku 2019) oraz 4,2 tysiąca fryzjerów (wzrost o 122% względem roku 2019). Trudno obecnie stwierdzić ile z zawieszonych firm wznowi działalność, gdy sytuacja pandemiczna się ustabilizuje, a ile z nich zdecyduje się na całkowitą likwidację przedsiębiorstwa?
MM
fot. Pexels / Pixabay